Dzień Św. Ottona w Lubinie

 Letnia słoneczna pogoda i bogaty program jarmarku przyciągnął na lubińskie grodzisko wielu mieszkańców gminy Międzyzdroje oraz turystów. Okazją do spotkania był obchodzony po raz pierwszy w naszej gminie Dzień Św. Ottona, który rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pw. M.B. Jasnogórskiej w Lubinie. Mszę celebrował ksiądz Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz a wśród zaproszonych gości byli: Ewa Stanecka – Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, byli i obecni przedstawiciele samorządu, radni. Po mszy św. podczas odczytu prof. Marian Rębkowski opowiedział zgormadzonym w kościele o historii grodziska w Lubinie.

W latach 2008-2011 pod kierownictwem prof. Rębkowskiego i finansowym wsparciu Gminy Międzyzdroje prowadzone były w tym miejscu prace archeologiczne. Szczątki wydobyte podczas prac zostały przebadane a następnie podczas uroczystego pochówku pogrzebane w dniu 13 czerwca 2014 roku. Podczas tamtej uroczystości na grodzisku nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej okolicznościowej tablicy upamiętniającej miejsce związane z I misją chrystianizacyjną biskupa Ottona z Bambergu. Niedzielne święto było okazją do przypomnienia sobie uroczystości sprzed 2 lat. Profesor Rębkowski zapewniał podczas odczytu, że grodzisko kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Po wykładzie zgromadzeni w lubińskiej świątyni przeszli na teren grodziska, gdzie otrzymali pochodnie, od których uroczyście rozpalono ognisko. I ta część rozpoczęła jarmark rodzinny z bogatym programem dla małych i dużych. Turlanie w workach, zabawy ruchowe, a dla odważnych przejażdżka konna dzięki uprzejmości Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Benicach. Klimat letniego pikniku na grodzisku z wyjątkowym widokiem na Zalew Szczeciński wzbogacili wystawcy ze stoiskami o tematyce historycznej – Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów z Wolina, Stowarzyszenia ,,Archeozdroje” i ,,Volvard” z Międzyzdrojów a także osoby prywatne.

Jarmark odbywał się przy muzyce zespołu flażoletowego ze Szczecina a także piosenkach w wykonaniu 2 Harcerskiej Drużyny Wodnej ,,Złota Szekla” oraz 1 Wodnej  Gromady Zuchowej ,,Bursztynki” z Wałcza. Bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów pozwolił na przybycie na grodzisko także mieszkańców i turystów z Międzyzdrojów. Na przybyłych gości czekał bezpłatny smaczny poczęstunek. Jarmark zakończyło bicie rekordu w puszczaniu ogromnych mydlanych baniek.

Dzień św. Ottona odbył się z inicjatywy Pani Joanny Kudłaszyk ze Stowarzyszenia ,,Volvard” przy czynnym współudziale i finansowym wsparciu  rodziny Kowalskich, członków Stowarzyszenia Historia Grodziska Lubin, proboszcza parafii w Lubinie oraz gminy Międzyzdroje.

Dzień ten nie byłby możliwy bez wielu osób czynnie zaangażowanych przy organizacji tego wydarzenia, którym składamy serdecznie podziękowania za wszelką pomoc, wsparcie i współtworzenie z nami klimatu tego dnia. A wszystkich miłośników lubińskiego grodziska oraz historii naszego regionu już dziś zapraszamy na drugą edycję Dnia Św. Ottona za rok.

Joanna Ścigała

UM w Międzyzdrojach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *