Majówka w Międzyzdrojach

30 kwietnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Trochimczuk. Pochodząca z Międzyzdrojów młoda artystka jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie na kierunku Grafika. Ma na swoim koncie udziały w wystawach i plenerach malarskich m.in. w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim, Marianowie, Szczecinku. Obrazy, przedstawione na wystawie ukazują kryształy, minerały oraz kamienie szlachetne o niezwykłych formach pokazanych w postaci malarskiej.

Wernisaż wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców Międzyzdrojów i okolic.

Wystawę można zwiedzać do 30 maja

„A w sercach śpiewa maj” to tytuł koncertu, który odbył się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach 30.04.2016 roku. W koncercie wzięła udział Ewa Filipowicz- mezzosopran, solistka przez wiele lat związana z Operą na Zamku w Szczecinie a  obecnie profesor Akademii Sztuki. Do udziału w koncercie zostali również zaproszeni studenci kierunku wokalistyka Wydziału Edukacji Muzycznej a wśród nich: Jadwiga Bosacka, Aneta Czaplińska, Joanna Wojtowicz, Karolina Zdrojkowska oraz Damian Stasiak. Wszystkim uczestnikom koncertu przy fortepianie towarzyszyła Marta Gargała. Koncert rozpoczął się pieśnią Jana Petersburskiego ”Odrobinę szczęścia w miłości” w wykonaniu Ewy Filipowicz, która również poprowadziła koncert nawiązując do tematu całego wieczoru czyli miłości. Publiczność miała okazję usłyszeć pieśni, arie operowe, operetkowe, a także duety, treścią nawiązujące do tematyki miłosnej. A że miłość ma wiele twarzy, szczególnie w operach, bo ta czysta bywa nudna, tak i w programie koncertu znalazły się utwory o tematyce zazdrości, zemsty, ale także miłości tej najpiękniejszej.  Publiczność miała okazję usłyszeć m.in. ; duet – La ci darem la mano, W. A. Mozarta z opery „Don Giovanni”; arię Snieguroczki z opery „Snieguroczka” Rymskiego Korsakova; dwie arie G. Pucciniego- z opery „Gianni Schicci” – Oh! Mio babbino caro oraz z opery „Cyganeria” – arię Guando m’en vo,; duet „Barcarolla z op. „Opowieści Hoffmanna”  dwie arie Carmen, a także arię  Čury mury fuk, Antona Dvořáka z opery „Rusałka”, podczas której Ježibaba wyczarowuje eliksir miłości, i wiele, wiele innych przepięknych przebojów muzyki klasycznej. Bez bisu oczywiście się nie obyło, więc publiczność na koniec koncertu wraz z wykonawcami zaśpiewała, a potem ze sobą „zabrała” hit wieczoru czyli utwór  Jana Petersburskiego ”Odrobinę szczęścia w miłości”.

W niedzielę, 1 maja na fanów sztuki teatralnej czekał „ Podwieczorek przy mikrofonie” czyli spotkanie z Michałem Janickim, aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie, związanego również z Teatrem im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Michał Janicki jest Dyrektorem Artystycznym Teatru Kameralnego Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Aktor jest zdobywcą wielu nagród, m.in. w 1995 roku otrzymał Bursztynowy Pierścień za rolę Gorringe’a w „ Czarnej komedii”  Petera Shaffera w reżyserii Marcina Ehrlicha, w 2005 –Bursztynowy Pierścień za rolę „ Onego” w „ Ławeczce” Aleksandra Helmana w reżyserii Edwarda Żentary, w 2008 – Bursztynowy Pierścień dla najlepszego aktora Teatrów Szczecińskich. Michał Janicki, gwiazda kabaretu, ulubieniec szczecińskiej publiczności, od prawie 30 lat na scenie, w Międzyzdrojach opowiadał o aktorstwie od kuchni. Oprócz Michała Janickiego na scenie pojawili się wokaliści Teatru Kameralnego w Szczecinie, Karolina Szczepanik oraz Łukasz Gocławski.

Andrzej Mleczko, wieloletni działacz kultury, zasłużony dla Międzyzdrojów przygotował  dla Michała Janickiego specjalną laudację, którą odczytał i wręczył aktorowi.

2 maja w  Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Międzyzdrojach zorganizowano „Bieg po Kulturę”. Organizatorzy Biegu: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Gmina Międzyzdroje, Golden Tulip Residence, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Gmina Międzyzdroje,  Związek Harcerstwa Polskiego. W tym szczególnym wydarzeniu  wzięło udział  około 70 osób, w tym  sporo dzieci.

Najmłodsi uczestnicy, pierwsza kobieta i pierwszy mężczyzna otrzymali z rąk Pana Burmistrza Leszka Dorosza oraz Anny Kuny nagrody ufundowane przez Golden Tulip Residence. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy z Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

W biegu wzięło udział sporo mieszkańców naszego miasta. Uczestnicy mieli do pokonania dystans o długości 5 kilometrów, a na mecie, w Amfiteatrze na wszystkich biegaczy czekał  energetyzujący koncert zespołu „ Specyficzni”.

Międzynarodowy Dom Kultury pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla Straży Miejskiej, Policji oraz wolontariuszom za wsparcie w organizacji biegu.

3 maja w Narodowe Święto Konstytucji  w MDK odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „ Poco Forte” w składzie: Barbara Fedorowicz – altowiolistka i skrzypaczka, Karolina Bubieńczyk –skrzypaczka, Wojciech Ball –instrumenty perkusyjne, Michał Woźniak – prowadzący grupę, organista w Katedrze św. Jakuba, wykładowca na AS w Szczecinie. Na co dzień zespół działa przy Szczecińskiej Katedrze, gdzie służy przy oprawie Mszy świętych oraz przy licznych uroczystościach z udziałem wielu zacnych dostojników kościelnych i państwowych jak choćby w 2015 roku uroczystości przy stoczni

upamiętniające wydarzenia sierpniowe z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, czy święcenia biskupa Henryka Wejmana z udziałem kilkudziesięciu biskupów z całego świata. Grupa wykonuje muzykę sakralną, świecką, patriotyczną, koncertuje w Polsce i za granicą, w najbliższym czasie ma zaproszenia na koncerty do Niemiec oraz Londynu.

Muzycy zaprezentowali słuchaczom najbardziej znane pieśni polskie, zaprosili do śpiewania również publiczność, co było doskonałą okazją do refleksji w tym szczególnym dniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *