Zaproszenie na wystawę

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Miasta Księstwa Pomorskiego według Eilharda Lubinusa” przygotowanej przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 7 grudnia br., o godzinie 18.00 w nowym budynku naszego Muzeum przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim.
Przygotowana przez Zamek wystawa pokazuje Pomorze Zachodnie ukazane na „Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego” opracowanej w latach 1618-1621 przez niemieckiego kartografa i matematyka Eilharda Lubinusa na zamówienie księcia Filipa II. Mapa podzielona została na 12 arkuszy o wymiarach 54,3 na 42 cm. Stanowi ona nie tylko znakomite opracowanie kartograficzne, ale zawarto w niej również informacje dotyczące przeszłości Pomorza jak drzewo genealogiczne książąt pomorskich liczące 157 imion i portretów, czy skromniejsze drzewo książąt rugijskich z 19 imionami, herb Księstwa Pomorskiego i portrety pięciu książąt żyjących w okresie powstawania mapy, herby ziem i księstw składających się na całe Księstwo. Wewnętrzną ramę ramy stanowią 353 herby szlachty pomorskiej, zewnętrzną zaś widoki miast, wśród których znajduje się także Kamień oraz zamków i klasztorów,
Na wystawie oprócz historycznych widoków miast znalazły się także ich opisy i współczesne wizerunki oraz makiety kilku z nich.
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *