ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń – październik 2020

Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00-23.00

Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających i uczestników wydarzeń, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (na wydarzeniach plenerowych). Szczegółowe informacje znajdują się regulaminach dotyczących bezpiecznego zwiedzania zamku oraz wystaw i uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych. Wszystkie regulaminy oraz wzór oświadczenia o stanie zdrowia dostępne są na  www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I).

Zapraszamy również do śledzenia aktualnych informacji na:

 • zamek.szczecin.pl
 • facebook.com/zamek.szczecin
 • instagram.com/zamekszczecin

Uwaga! W przypadku złych warunków pogodowych Zamek zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzeń plenerowych (seansów, spektakli, koncertów).

POMORSKI PIKNIK GRYFITÓW

17-18 października (sobota-niedziela), godz. 11:00-17:30

Dziedzińce zamku oraz Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Zapraszamy na pierwszą edycję imprezy, której przyświeca idea szeroko rozumianej ekologii oraz podtrzymywanie zwyczajów i tradycji regionalnych. W Zamku stanie miasteczko ekologiczne z wieloma atrakcjami.

W programie m.in.

 • spektakle i warsztaty edukacyjne
 • konkursy familijne, quizy ekologiczne z atrakcyjnymi nagrodami
 • strefa ekoanimacji dla dzieci
 • warsztaty kulinarne
 • stoiska produktów regionalnych „Aleja Zachodniopomorskie Smaki“
 • akcja „Zazieleniamy Szczecin”

Mile widziany ekoubiór.

Wydarzenie organizowane przy finansowym wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

WYSTAWY

Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00

Bilety: 6 zł, ulgowe 4 zł

JAN BOCIĄGA. KOLOR I GEOMETRIA

do 3 stycznia 2021 (niedziela)

Galeria Gotycka (wejście J)

Wystawa malarstwa z okazji 60-lecia pracy twórczej Jana Bociągi, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, mieszkańca Świnoujścia. Artysta tworzy głównie abstrakcyjne pejzaże o dynamicznie przecinających się liniach i plamach barwnych, łącząc je w mgielne, świetliste akordy, odbierające światu materii właściwy mu ciężar. Obrazy artysty to wibrujące kolorami etiudy o naturze żywiołów – wody (morza), światła i powietrza.

Na wystawę składa się 49 prac, które powstawały od lat 70. XX wieku do roku 2019.

SZCZECIN 1945. GRA O MIASTO

do 8 listopada (niedziela)

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Idea wystawy odwołuje się do złożonego procesu kształtowania się podziałów terytorialnych Europy w trudnym okresie u schyłku II wojny światowej. Krystalizujące się wówczas plany przesunięcia granicy Polski na zachód (wyrażone m.in. w postanowieniach konferencji jałtańskiej), usytuowały Szczecin i Pomorze Zachodnie w centrum wielkiej i wielowymiarowej międzynarodowej gry politycznej. W ostatecznym rozrachunku, umieściły także miasto i region w świadomości i kulturze Polaków, którzy tutaj mogli odbudować swoje życie. Walka o wpływy i interesy mocarstw, przełożona na porażki i zwycięstwa militarne, znalazła swoje odbicie w różnych kolejach losu setek tysięcy ludzi. Na wystawę złożą się fotogramy opatrzone komentarzami oraz dokumenty archiwalne,  które powstawały od lutego do sierpnia 1945. W takcie przygotowywania wystawy korzystano z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, Federalnego Archiwum Niemiec oraz Rosyjskiego Państwowego Archiwum Sztuki Filmowej i Fotograficznej.

Wystawa została przygotowana z okazji przypadającego w 2020 jubileuszu 75-lecia Polskiego Szczecina oraz Polskiego Pomorza Zachodniego.

KONIEC NA POCZĄTEK

13 października (wtorek) – 22 listopada (niedziela)

Galeria Wschodnia (wejście J)

Wystawa studentek i studentów wydziałów: Sztuki Mediów, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Ekspozycja prezentuje prace studentów zrealizowane w ramach zajęć dydaktycznych w ubiegłym roku akademickim. Stanowi przegląd prac młodych twórców z wielu dziedzin sztuk wizualnych. Wszystko w tym roku jest inne od tego, co znaliśmy. Podsumowujemy zajęcia akademickie, które częściowo były prowadzone online. Tematyka wystawy oscyluje wokół myśli nostalgiczno-letnich.

POLSKIE KRAJOBRAZY

do 30 października (piątek)

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

Wystawa Fotoklubu Zamek. Fotografie wykonane przez członków fotoklubu ukazują piękno polskiego krajobrazu uchwycone obiektywem w różnych porach roku.  Nie trzeba wybierać się w różne strony świata, aby podziwiać niezwykłe widoki i ciekawe miejsca, które często znajdują się niedaleko domu…

CELA CZAROWNIC – EKSPOZYCJA STAŁA

Skrzydło Wschodnie (wejście J)

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na  śmierć Sydonii von Borck. Ekspozycję wzbogacają rekonstrukcje narzędzi tortur.

TEATR

ŚLIMAK

4 października (niedziela), godz. 10:00

11 października (niedziela), godz. 10:00

Sala 101 (wejście A)

bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Spektakl teatralny według tekstu Marty Guśniowskiej dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat

Reżyseria: Laura Słabińska

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

Scenografia: Wanda Kowalska

Obsada: Paulina Majtas / Marta Uszko-Tychulska, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć, ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać. Jednak z czasem Ślimak pojmuje, że jego własny domek, choć może nie jest idealny, to jednak jest dla niego najlepszy. Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Licencja Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

ZAKOCHAĆ SIĘ

10 października (sobota), godz. 17:00

Sala Kina Zamek (wejście A)

Bilety: 30 zł, ulgowe 20 zł

Spektakl teatralny według tekstu Noela Cowarda

Przekład: Jakub Nvota, Jolanta Król, Igor Šebo

Reżyseria i obsada: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko

Muzyka: Tomasz Lewandowski

Scenografia, wizualizacje, kostiumy, projekt plakatu: Kinga Dalska

Zwykły dzień, zwykłe miejsce i… niezwykłe spotkanie dwojga ludzi, które staje się piękną przygodą. Przygodą, wywracającą poukładane życie ich i ich rodzin. Wzruszająca historia pary dorosłych, speszonych i trochę niezdarnych jak nastolatkowie, niepotrafiących sobie poradzić z uczuciem, które ich zaskoczyło. Urzekająca, ciepła opowieść, pozostawiająca po sobie słodko-gorzki smak miłości.

Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

SPOTKANIA I WYKŁADY

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

22 października (czwartek), godz. 17:30

Galeria „O”, bilety: 10 zł

Artur Barciś czyta wiersze własne „Wierszyki pandemiczne i inne okoliczności”

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

Artur Barciś – aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny, występujący w charakterystycznych rolach drugoplanowych – wyrazistych i dających się zapamiętać, znany m.in. z filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Bez końca”, „Dekalog I – IX”, „Krótki film o miłości”, „Krótki film o zabijaniu”) oraz ról w filmach: „Ucieczka z kina Wolność”, „Kapitan Kwiatkowski”, „Pitbull”, „Sztuka kochania”.

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

20 października (wtorek), godz. 17:30

Hol Wschodni (wejście A), bilety 10 zł

Zagrożenie koronawirusem, smogiem, stresem

Dr n. med. Marek Kamiński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Oddział Zachodniopomorski, lekarz Oddziału III Szpitala w Zdunowie będzie gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. „Jakie umiejętności, kompetencje i walory ducha oraz umysłu należy kształcić i wyzwalać w ludziach, aby lepiej urządzać świat i zapobiegać wielorakim zagrożeniom i nieszczęściom?” – to jedno z głównych pytań spotkania, na które uczestnicy spotkania postarają się znaleźć odpowiedź.

ZAMKOWE WIECZORY KSIĄŻĘCE PRZY MUZYCE

11 października 2020 (niedziela), godz. 16:00

Sala Kina Zamek (wejście A), bilety 10 zł

Szli na zachód osadnicy, czyli Ludzie z pociągu

Prowadzenie: Wojciech Kral i Andrzej Wątorski

W tym roku obchodziliśmy 75 rocznicę zakończenia wojny. Rok 1945 oznaczał dla Pomorza Zachodniego początek nowego okresu w dziejach oraz przemiany demograficzno-kulturowe na niespotykaną dotąd skalę. W miastach i wsiach zachodniopomorskich pojawili się ludzie z różnych stron przedwojennej Polski: z Kresów, z centrum, z Poznania. Przywieźli ze sobą bagaż cywilizacyjno-kulturowy, będący dorobkiem całych stuleci, a także doświadczenia i traumy wojenne. Byli wśród nich Polacy, Żydzi, Ukraińcy. O tamtej skomplikowanej sytuacji roku „0″ na Pomorzu Zachodnim oraz o losach repatriantów opowie Andrzej Krywalewicz – wychowawca, regionalista, pasjonat historii Pomorza.

Andrzej Krywalewicz – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego.  Nauczyciel,  regionalista. Śladów przeszłości poszukuje od lat przemierzając zapomniane trakty, ścieżki Pomorza Zachodniego. Poznał, wysłuchał i przelał na papier wspomnienia kilkadziesiąt osób pamiętających czas wojny, okres przedwojenny. Opowieści bohaterów zostały opublikowane w dwóch książkach: „Tam gdzie zatrzymał się pociąg” i ” Śniadanie na rozstaju torów”. Autor działu historycznego w Portalu Regionalnym Powiatu Gryfińskiego Chojna24.

ZAMKOWE GAWĘDY HISTORYCZNE

13 października (wtorek), godz.18:00

Hol Wschodni, bilety 5 zł

Kontakty i współpraca pomorskich historyków z Polski i z NRD

Prowadzenie: dr Tomasz Ślepowroński

Wykład przybliży mało znane, ciekawe aspekty wspólnych prac, które w czasach poprzedniego systemu prowadzili historycy z polskiego i enerdowskiego Pomorza.

SZKOŁA ZDROWIA

14 października (środa), godz. 18:00

Hol Wschodni, bilety 5 zł

Farmakogenomika i filozofia medycyny naturalnej

Prowadzenie: prof. Jacek Rudnicki

Farmakogenomika to dział medycyny zajmujący się badaniem genomu człowieka z punktu widzenia „odpowiedzi” organizmu na leki. Czy medycyna naturalna (np. substancje roślinne) może być równie skuteczna jak farmaceutyki?

POLSKO-NIEMIECKA ORKIESTRA POMERANIA

7-11 października, Łukęcin

Sesja warsztatowa dla uzdolnionej muzycznie młodzieży z Polski i Niemiec. Efektem wspólnej pracy nad wybranym repertuarem będzie uroczysty koncert finałowy. Projekt dofinansowany z Funduszu Małych Projektów Interreg.

KINO ZAMEK

Sala Kina Zamek

Bilety: 14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), 10 zł (grupowy)

NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA

1 października (czwartek) godz. 17:00

2 października (piątek) godz. 19:00

3 października (sobota) godz. 17:00

4 października (niedziela) godz. 15:00

Dramat, komedia, Węgry 2018, (90 min)

Scenariusz i reżyseria Gábor Reisz

Obsada: Gábor Reisz , Katica Nagy, Zsolt Kovács, Katalin Takács, Niels Schneider, Zsolt Zayzon

Życie 33 letniego Tamása w jednej chwili dramatycznie się zmienia. Kiedy rzuca go dziewczyna, postanawia opuścić Paryż i wrócić do Budapesztu. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Tamás odkrywa jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości i tożsamości na naszą przeszłość. Uświadamia sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych:

 • 2019 – Węgierski Tydzień Filmowy – nagroda Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż
 • 2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu
 • 2019 – Festiwal Filmowców Komediowych w Monte Carlo – Nagroda Jury za najlepszy film
 • 2019 – Forum Kina Europejskiego CINERGIA – nagroda publiczności (2. miejsce)
 • 2019 – Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych – najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Kovács)
 • 2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Turynie – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Scuola Holden, Nagroda AVANTI!

DALEKO OD REYKJAVÍKU

1 października (czwartek) godz. 19:00

3 października (sobota) godz. 19:00

4 października (niedziela) godz. 17:00

6 października (wtorek) godz. 17:00

Dramat, Niemcy/Francja/Dania/Islandia 2019 (92 min)

Scenariusz i reżyseria Grímur Hákonarson

Obsada: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Þorsteinn Bachmann

Inga trafia w centrum nieoczekiwanych zdarzeń, kiedy z jej życia nagle znika mąż. Dotąd łagodna i pokorna kobieta przeciwstawia się patologicznej korporacji i zastraszonym sąsiadom. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta wiele ryzykuje. Inga odkrywa, że surowa natura, wśród której się wychowała, ukształtowała jej charakter. „Daleko od Reykjavíku” to nowy film twórcy kinowego przeboju „Barany. Islandzka opowieść”, który rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii. W północną melancholię autor nieoczekiwanie wplata komizm, a przemianę bohaterki subtelnie łączy ze zmianami w jej otoczeniu. Zima powoli przechodzi w zwiastującą nowe życie wiosnę. Mrok ustępuje coraz dłuższym dniom, a w ich świetle staje się jasne, jaką należy obrać drogę i że na tej drodze nie zawsze warto podążać za stadem.

PRZESŁUCHANIE

3 października (sobota) godz. 15:00

6 października (wtorek) godz. 19:00

7 października (środa) godz. 19:00

8 października (czwartek) godz.17:00

9 października (piątek) godz. 17:00

Dramat, Francja / Niemcy 2019 (99 min)

Scenariusz i reżyseria: Ina Weisse

Obsada: Nina Hoss, Simon Abkarian, Jens Albinus, Ilja Monti, Sophie Rois

Historia specyficznej relacji nauczycielki muzyki z uczniem. Anna Bronsky uczy gry na skrzypcach w liceum muzycznym. Podczas egzaminów rekrutacyjnych poznaje Alexandra. Odkrywa w chłopcu wielki talent. Każdą chwilę poświęca wspólnym ćwiczeniom i przygotowuje go do egzaminów pośrednich. Zaniedbuje jednak swoją rodzinę, komplikuje się także jej życie zawodowe. W dniu egzaminu dochodzi do tragedii. Film zdobył Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastian 2019, w kategorii Najlepsza Aktorka.

ARAB BLUES

4 października (niedziela) godz. 19:00

7 października (środa) godz. 17:00

8 października (czwartek) godz. 19:00

9 października (piątek) godz. 19:00

Komedia obyczajowa, Francja/Tunezja 2019, (80 min)

Scenariusz i reżyseria: Manele Labidi

Obsada: Golshifteh Farahani Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled, Feryel Chammari, Hichem Yacoubi

Wychowana we Francji Selma postanawia wrócić do swojej ojczyzny Tunezji i otworzyć tam

gabinet psychoanalityczny. Żyjąca na własnych zasadach kobieta spotyka się z niezrozumieniem ze strony konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. Mimo przeszkód i absurdów jakie spotyka na swojej drodze, Selma podejmuje praktykę i zmienia życie swoich pacjentów. Wychowani w opresyjnej kulturze podopieczni Selmy przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

NADZIEJA

10 października (sobota) godz. 19:00

11 października (niedziela) godz. 19:00

15 października (czwartek) godz. 19:15

16 października (piątek) godz. 19:15

Dramat, Norwegia 2019 (130 min)

Scenariusz i reżyseria: Maria Sødahl

Obsada: Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård, Eirik Hallert  Elli Rhiannon Müller Osbourne, Johannes Joner

Pełna energii i wewnętrznej siły Anja dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia. Życie kobiety i jej męża Tomasa rozpada się na kawałki. Są doświadczoną parą, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na budowaniu swojej kariery. W obliczu choroby ich świat ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło.

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

13 października (wtorek) godz. 20:00

14 października (środa) godz. 20:00

15 października (czwartek) godz. 17:00

16 października (piątek) godz. 17:00

Dramat, sensacyjny, Polska 2020 (112 min)

Reżyseria: Jan Holoubek

Obsada: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka, Dariusz Chojnacki

Fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Tomasz miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady w więzieniu był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Debiut reżyserski Jana Holoubka.

Nagrody:

2020 – 39. Koszaliński Festiwal „Młodzi i Film” za: najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek); film otrzymał również Nagrodę Publiczności.

SEKRET BOGINI FORTUNY

27 października (wtorek) godz. 17:00

28 października (środa) godz. 17:00

29 października (czwartek) godz. 19:15

30 października (piątek) godz. 19:15

Dramat, Włochy 2019, (118 min)

Reżyseria: Ferzan Özpetek

Scenariusz: Ferzan Özpetek, Silvia Ranfagni, Gianni Romoli

Obsada: Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo, Serra Yilmaz, Barbara Alberti, Sara Ciocca

Annamaria samotna matka dwójki dzieci cierpi na powracające silne bóle głowy. Kobieta musi zostać w szpitalu. Decyduje się oddać dzieci pod opiekę swoich wieloletnich przyjaciół  Artura i Alessandra, którzy  są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich wspólne życie już dawno wkradła się rutyna i kłótnie, a po gorącym uczuciu pozostały ledwie wspomnienia. Pojawienie się pociech przyjaciółki wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a sytuacji nie ułatwia babcia dzieci – egoistyczna i wyniosła arystokratka, która również chce odegrać swoją w rolę w ich życiu.

Nagrody:

 • 2020 – David di Donatello – najlepsza aktora pierwszoplanowa (Jasmine Trinca), najlepsza piosenka „Che vita meravigliosa”
 • 2020 – Nastri d’Argento (Srebrne Taśmy) – najlepsza aktorka (Jasmine Trinca), najlepsza piosenka, najlepsza muzyka, nagroda specjalna Cameo dell’anno dla Barbary Alberti

SZARLATAN

27 października (wtorek) godz. 19:15

28 października (środa) godz. 19:15

29 października (czwartek) godz. 17:00

30 października (piątek) godz. 17:00

Dramat, Czechy / Irlandia / Polska / Słowacja 2020 (118 min)

Reżyseria: Agnieszka Holland;

Scenariusz: Mark Epstein

Obsada: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan, Jaroslava Pokorná, Vladimír Polívka, Joachim Paul Assböck, Jana Kvantíková

Opowieść o Janie Mikolášku, znanym czechosłowackim uzdrowicielu, człowieku który zapragnął okiełznać naturę. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród  jego pacjentów byli m.in. angielski król Jerzy VI, prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, który zapewnił Mikoláškowi polityczną nietykalność. Skończyła się ona wraz ze śmiercią Zápotockýego, kiedy władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Sława Jana Mikoláška, choć początkowo była błogosławieństwem, z czasem stała się przekleństwem.

Agnieszka Holland – najważniejsza polska reżyser i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina gromadzi w swoim najnowszym filmie najważniejsze wątki swojej twórczości. Bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest przewodniczką po paradoksach XX wieku.

 1. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu zamkniętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. W tym roku odbędzie się 41. odsłona imprezy. Historia polskiej diaporamy związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyniąc z tej instytucji i miasta swoistą stolicę polskiej diaporamy.

Warunki udziału w konkursie

Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach:

 • diaporama klasyczna (przenikania niezawierające elementów ruchu),
 • fotokast (dopuszczalny ruch w przenikaniach i dopuszczalne sekwencje filmowe).

Jeden autor może przedstawić maksymalnie trzy prace. Konkurs jest dostępny dla wszystkich autorów stowarzyszonych i niestowarzyszonych. Zgłoszenia spełniające warunki techniczne i prawne należy przesyłać Wetransferem na adres: dia@zamek.szczecin.pl do 15 października 2020 r. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Szczegóły znajdują się w regulaminie na stronie www.zamek.szczecin.pl.

Pomorskie Spotkania z Diaporamą są konkursem organizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie według zasad Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) nr 2020/526 oraz Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej nr 293/2020.

SZCZECIN FILM FESTIVAL (SEFF)

21-26 października

Szczecin Film Festival organizowany przez Stowarzyszenie OFFicyna bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. Na festiwalowej mapie wydarzeń swoje miejsce ma także Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Więcej informacji na: http://www.szczecinfilmfestival.com

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta Zamku Książąt Pomorskich w skali 1:100 znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z pracowni Stan Wys Atelier do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w skali 1:100. – Makieta powstała przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Opatrzona jest opisami w kilku językach, także pismem Braille’a – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Ale dla wszystkich szczecinian i turystów to wspaniała nowa możliwość zobaczenia Zamku z innej perspektywy – w pełnej formie architektonicznej, nie tylko we fragmentach. A dzięki kunsztownie wykonanym detalom – również możliwość przyjrzenia się szczegółom zabytkowej budowli. Stanisław Wysocki – Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Artyści najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i detale architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. Później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D. Następnie powstał odlew.

Rzeźbiarze znakomicie oddali piękno szczecińskiego zamku. Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, na przykład renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.0

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Bilety do nabycia:

 • przez Internet: bilety.zamek.szczecin.pl
 • w kasie Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), tel. 91 4891630, czynne godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela)

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w  godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT), które mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych. W CIKiT można nabyć bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Na terenie biura CIKiT działa punkt sprzedaży biletów na wydarzenia w Szczecinie www.bilety.fm czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Zapraszamy do korzystania z oferty zamkowych Spacerów do Celi Czarownic, w ramach których można zapoznać się m.in. z wystawą stałą poświęconą Sydonii. Spacery odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 12:00, 14:00 i 16:00. Zwiedzającym towarzyszy pracownik Zamku, który opowiada o zamkowych ciekawostkach. Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.

Spacer trwa około 30 minut. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób.

Bilety do nabycia na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w CIKIT (wejście I). Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe. Więcej o spacerach https://zamek.szczecin.pl/aktualnosci/

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze

Więcej na zamek.szczecin.pl oraz facebook.com/zamek.szczecin

 

 

 

 

 

 

To top