Zakończyła się budowa kolejnych odcinków trasy rowerowej Velo Baltica.

Zakończyła się budowa kolejnych odcinków trasy rowerowej Velo Baltica. W czwartym etapie inwestcji powstały i zostały oznakowane drogi rowerowe w czterech gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów. Projekt był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

Trasa rowerowa Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego  – Eurovelo 10. Po połączeniu wszystkich – wybudowanych, realizowanych i planowanych – odcinków Velo Baltica na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie mieć około 240 km.

To najlepsza turystyczna wizytówka regionu. Velo Baltica prowadzi wzdłuż pięknych plaż, zachwyca widokami, łączy nadmorskie miejscowości. Jest idealna na dłuższe wyprawy, jak i kilkugodzinne wycieczki. Przyciąga na Pomorze Zachodnie rowerowych podróżników, jest atrakcją dla wczasowiczów, służy mieszkańcom – wylicza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Ogromna popularność Trasy Nadmorskiej i jej znaczenie dla rozwoju turystyki motywują do działań inwestycyjnych. Budowa kolejnych fragmentów Velo Baltica jest priorytetem dla samorządu województwa i władz lokalnych – gmin, powiatów.

Przebieg bałtyckiej velostrady na Pomorzu Zachodnim można podzielić na pięć odcinków: Świnoujście – Dziwnówek, Dziwnówek – Kołobrzeg, Kołobrzeg – Mielno, Mielno – Darłowo i Darłowo – Ustka.

– Zaprojektowano ją tak, by wykorzystać zbudowane dotychczas drogi rowerowe. Nowe odcinki, które powstają w ramach projektu od 2018 roku, pozwolą połączyć w jeden spójny ciąg dotychczasowe inwestycje lokalne. To znakomity przykład współpracy pomiędzy samorządami różnych szczebli – województwa, powiatów czy gmin, gdzie województwo koordynuje cały projekt, a gminy na mocy porozumień przekazują grunty, projekty czy współfinansują część prac – podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Ostatnia inwestycja objęła odcinki w czterech gminach: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów.

Pierwszy z brakujących fragmentów trasy powstał w gminie Międzyzdroje w samym pasie nadmorskim. Pierwotnie ze Świnoujścia do Międzyzdrojów można było dotrzeć leśnym piaszczystym duktem, oddalonym nieco od linii brzegowej. Dziś połowa trasy (zlokalizowana na terenie gminy Międzyzdroje), jest już przysunięta w bezpośrednie  sąsiedztwo plaży. Malownicza, nowa droga rowerowa o długości 2,5 km ma nawierzchnię z kruszywa naturalnego.

Warto wspomnieć, że w Międzyzdrojach mamy węzeł tras rowerowych, łączący Velo Baltica z prowadzącą na południe regionu, wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego i Odry, trasą Blue Velo.

Drugi odcinek, który objęła zakończona inwestycja, znajduje się między Łukęcinem a Pobierowem, na granicy gmin Dziwnów i Rewal.

Wyremontowano tu prawie półtorakilometrową drogę leśną. Remont polegał na wyrównaniu nawierzchni i uzupełnieniu ubytków kruszywem.

Dojazd do Łukęcina

Pomiędzy miejscowościami Pobierowo i Pustkowo w gminie Rewal, powstał kolejny prawie kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej, a następny blisko 2-kilometrowy między Rewalem, a Niechorzem. Tu zaprojektowano również nowe oświetlenie. Pustkowo Dojazd do Niechorza

Inwestycje tego typu są niezwykle złożone ze względu na liczbę projektów w jednym zadaniu, które przygotowują poszczególne gminy. Rozwiązania projektowe przewidują zastosowanie różnorodnych nawierzchni, co wynika np. z ograniczeń na obszarach chronionych. Na takich obszarach nawierzchnie bitumiczne zastępują nawierzchnie z kruszywa. Na odcinku w gminie Trzebiatów zastosowaliśmy nawierzchnię z kruszywa związanego tzw. lepiszczem ekologicznym. Inwestycja to nie tylko nowe odcinki, ale dziesiątki elementów wykonanych po to, by usunąć przeszkody dla rowerów, takie jak na przykład wysokie krawężniki – wyjaśnia dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Odcinek inwestycyjny w Międzyzdrojach

Ostatni z odcinków inwestycyjnych powstał w gminie Trzebiatów. Ścieżkę rowerową zaprojektowano tu przy drodze leśnej – od punktu widokowego na plaży w kierunku Mrzeżyna. Ten odcinek ma długość około 720 m.

Dojazd do punktu widokowego – okolice Mrzeżyna

Zakres robót budowlanych na wszystkich odcinkach objął roboty rozbiórkowe, wykonanie robót ziemnych – wykopów i nasypów, demontaż starego i budowę nowego oświetlenia, wykonanie projektowanej konstrukcji ścieżki rowerowej, roboty wykończeniowe – humusowanie, sadzenie drzew i montaż elementów małej architektury i oznakowania.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 6,4 mln zł. Dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 4,3 mln zł. Dotacje gmin: Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Trzebiatów około 2 mln zł.

Na trasie Velo Baltica ZZDW buduje aktualnie jeszcze odcinki między Wisełką a Międzywodziem.

 

To top