Zachodniopomorska reprezentacja w Brazylii. Startują Letnie Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących w Caxias do Sul

Czternastoosobowa kadra reprezentować będzie Pomorze Zachodnie podczas XXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących. To zawodniczki, zawodnicy i trener Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych „Korona”. Rywalizacja potrwa od 1 do 15 maja w Brazylii. Z zachodniopomorskimi sportowcami, tuż przed wylotem do Caxias do Sul, spotkał się członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

W Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących, których początki datuje się na 1924 rok, udział wezmą reprezentacje 101 państw. Polska kadra liczy 155 sportowców uprawiających lekkoatletykę, siatkówkę, kolarstwo, piłkę nożną, judo, koszykówkę czy pływanie. Aż 14 z nich to przedstawiciele Pomorza Zachodniego, na co dzień zawodniczki, zawodnicy i trener SKSG „Korona” Szczecin.

Sportowcom życzę hartu ducha, działania „fair play”, sportowej walki z szacunkiem dla przeciwnika. Trenerom dziękuję za zaangażowanie i codzienne wsparcie, bo bez tego nie byłyby wszystkich sportowych osiągnięć – mówił członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

Najliczniejszą grupę z Pomorza Zachodniego w polskiej kadrze stanowią lekkoatleci. W Brazylii wystąpią: Agata Kosztowny, Monika Nowak, Bartłomiej Janda, Daniel Kowalik, Rafał Nowak, Damian Szyszkowski, Bartosz Brzezicki, Mateusz Borowski. Ich opiekunem podczas Igrzysk będzie trener polskiej reprezentacji Rafał Śliwka. W Caxias do Sul zobaczymy jeszcze piłkarki i piłkarzy nożnych: Ewę Liścioch, Justynę Siwek i Tomasza Mola, a także siatkarzy – Rafała Pietrzykowskiego oraz Macieja Czepulonisa. Część z nich liczy na medale. Są jednak i tacy, dla których ważne jest pobicie rekordów życiowych jak np. 2,05 m w skoku wzwyż.

Pierwszy raz jadę na igrzyska. Nie znam zagranicznych zawodników, ich możliwości, ale pobiegnę najlepiej, jak potrafię – powiedziała Agata Kosztowny, która wystartuje w maratonie.

Polska reprezentacja złożyła olimpijskie ślubowanie w siedzibie PKOL w Warszawie w środę, 27 kwietnia. Dzień po uroczystym zaprzysiężeniu do Brazylii udali się piłkarze i siatkarze. Pozostała grupa, w tym lekkoatleci wylecą do Caxias do Sul 4 maja.

Uzyskane przez zachodniopomorskich reprezentantów nominacje z dumą oglądał Stanisław Wziątek, któremu sportowcy „Korony” Szczecin wręczyli dwa pamiątkowe proporczyki – w barwach klubu i biało-czerwony.

Warto dodać, że uczestnicy Igrzysk z SKSG „Korona” Szczecin – Bartłomiej Janda, Daniek Kowalik, Mateusz Borowski, Agata Kosztowny i Rafał Nowak zostali uhonorowani kilka dni temu przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza nagrodami finansowymi za osiągnięcia w 2021 roku. Reprezentanci klubu są także tegorocznymi marszałkowskimi stypendystami w dziedzinie kultury fizycznej. To m.in.: Karolina Jędrzejczyk Natalia Nowaczyk i Bartosz Brzezicki.

Łukasz Jucha

Gabinet Marszałka

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top