Z kamieńskiego Festiwalu. Koncert finałowy już w ten piątek

W zeszły piątek, 4 bm., w katedrze w Kamieniu Pomorskim odbył się trzeci, przedostatni już, koncert 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Tym razem zgromadzona w katedrze publiczność usłyszała w części organowej warszawskiego artystę Romana Szlaużysa. Organista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie kształcił się pod kierunkiem dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych brał udział w kursach mistrzowskich dla młodych organistów jakie odbywały się wówczas w Kamieniu Pomorskim. Jest również zdobywcą trzeciego miejsca I Międzynarodowego Konkursu Organowego , który odbył się w tym mieście w 1989 r. Występuje w kraju i za granicą. Jest doktorem nauk muzycznych. Pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni oraz nauczyciel gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Żyjący na przełomie XVIII i XIX w. Francuz Alexandre Pierre François Boëly i niemiecki kompozytor doby romantyzmu – August Gottfried Ritter to twórcy, których utwory Roman Szlaużys przedstawił słuchaczom podczas piątkowego koncertu przyjęte przez nich długimi oklaskami.

W części kameralnej koncertu swój kunszt muzczny zaprezentował koncertujący na całym świecie “Bokun/Kościuszko Duo”. To duet, który tworzą pedagog Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, klarnecista dr hab. Jan Jakub Bokun oraz nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, gitarzysta dr Jakub Kościuszko. Duet zagrał w Kamieniu utwory Maurice Ravela oraz współczesnych mistrzów – Łukasza Wosia, Béli Kovács’a, Gerarda Drozda oraz Yom’a entuzjastycznie okalskiwane przez słuchaczy.

Przed nami koncert finałowy 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbędzie się już w ten piętek, 11 września. Od godziny 19.00 zabytkowa kamieńska katedra wypełni się muzyką organową i skrzypcową w wykonaniu organisty młodego pokolenia Michała Botora i wybitnego polskiego wiruoza skrzypiec Konstanego Andrzeja Kulki. Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem internetu na festiwalowym kanale YouTube: bit.ly/festiwal_organowy_kamien.

 

Komitet Organizacyjny MFMOiK

 

 

 

 

To top