XIII Sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim – Burmistrz bez zaplecza!

W piątek 31 stycznia 2020 r. w Kamieniu Pomorskim odbyła się XIII Sesja Rady Miejskiej. Już na wstępie sesji powiało sensacją. Przewodniczący Rady Jacek Golusda poinformował radnych, że w dniu 30 stycznia 2020 r. został powołany do życia nowy Klub Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim „Ziemia Kamieńska”. W skład klubu weszło 10 radnych: Jacek Golusda przewodniczący, Bożena Muńdziakiewicz wiceprzewodnicząca, Piotr Beczak, Jadwiga Cuber, Bogdan Klamborowski, Anna Kowalska, Barbara Majcher, Michał Sadowski, Jacek Socha, Mateusz Stodulski.

Powołanie nowego klubu spowodowało spore zamieszanie podczas sesji. Do tej pory bezbarwne sesje, gdzie klub radnych burmistrza Kuryłły bez większej dyskusji przy oporze trzyosobowej opozycji przeprowadzał wszystkie zgłoszone na sesji projekty szybko i sprawnie. Po zmianie klubu przez 10 radnych nagle okazało się, że od tej pory gładko już nie będzie. Bez sprzeciwu i przy akceptacji wszystkich radnych obecnych na sesji Rada przegłosowała uchwałę o przeznaczeniu 200 tys. złotych na wkład własny do zakupu średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Rozwarowie.

Decyzję radnych głośnymi brawami przyjęli licznie przybyli strażacy ochotnicy. Zabezpieczenie środków jest warunkiem ubiegania się o dofinansowanie. Jak poinformował radnych Burmistrz Kamienia, wniosek Gminy znajduje się obecnie na 3. miejscu na liście rankingowej.

Niestety dla Pana Burmistrza dalsze procedowanie projektów uchwał nie poszło tak łatwo. Nowy klub złożony z radnych popierających do tej pory Burmistrza odrzucił dwa projekty uchwał. Przewodniczący nowego Klubu złożył wniosek formalny o odesłanie do burmistrza projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kamień Pomorski dla terenu położonego w obrębie ewidencyjnym Płastkowo, Śniatowo, Giżkowo, Skarchowo, Buszęcin, Jarzysław, Jarszewo, Rzewnowo, Miłachowo. Wniosek nowego klubu został przegłosowany. Za wnioskiem radnego Golusdy głosowało 12 z 13 obecnych na sesji radnych. Przeciw temu wnioskowi głosował tylko radny Michał Moskiewicz. Radni jednogłośnie odrzucili również Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu (projekt nr 4a). Projekt ten dotyczył dzierżawy na okres 3 lat działki położonej przy ulicy Wolińskiej o powierzchni 200 m2 . Według radnych działka ta jest położona w atrakcyjnej części Kamienia i o dużej powierzchni. Radni, byli koalicjanci Burmistrza Stanisława Kuryłły, podczas wolnych wniosków dali do zrozumienia Panu Burmistrzowi, że tak łatwo jak do tej pory już nie będzie. Jako pierwszy zadał pytanie Burmistrzowi Jacek Golusda, czy zamierza zwolnić prezesa PGK Adriana Guranowskiego, bo z takim wnioskiem wystąpił wcześniej rozwiązany już klub Nasza Gmina Nasz Powiat. Burmistrz jednoznacznie stwierdził, że nie zamierza odwołać Prezesa PGK. Wtedy Radny Golusda zapytał Burmistrza o umowy, jakie zostały zawarte pomiędzy PGK a PGK Eksploatacja. Według Radnego Golusdy o trzech umowach była mowa podczas posiedzenia Rady Nadzorczej PGK. W odpowiedzi burmistrz Kuryłło zaznaczył, że on również był na tym posiedzeniu, ale mowa było nie o umowach, lecz o projektach umów. Kto mówi prawdę: Burmistrz czy Radny Golusda? W toku dalszej dyskusji nieopacznie burmistrz Stanisław Kuryłło wyjawił prawdę. Poinformował radnych, że przecież PGK na projekt, który ma być realizowany przez nową spółkę PGK Eksploatacja, PGK pozyskał 7 milionów. I jest przygotowany wniosek o pozyskanie kolejnych 19 milionów złotych na realizację kompostowni na terenie oczyszczalni ścieków w Mokrawicy i utworzenie zakładu recyklingu odpadów.

Sytuacja w gminie Kamień Pomorski staje się wręcz groteskowa. Burmistrz dalej utrzymuje, że nic nie wiedział o powołaniu spółki PGK Eksploatacja. Zaprzecza, by były jakiekolwiek umowy zawarte pomiędzy obiema spółkami. A potem informuje radnych, że przecież Spółka osób prywatnych PGK Eksploatacja, będzie realizować inwestycję, na którą 26 milionów złotych wyłoży gminna spółka PGK. Burmistrz nie wyjaśnił tylko, albo zapomniał powiedzieć, kto będzie spłacać zobowiązania w wysokości 26 milionów i kto spijać będzie śmietankę ze zrealizowanego projektu. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że udziałowiec spółki PGK Eksploatacja, firma z Warszawy od 3 lat nie składa sprawozdania finansowego ze swojej działalności za co ścigana jest przez Sąd Rejestrowy, całość projektu rysuje się bardzo klarownie.

Nie wiem, co zamierzają w tej sprawie zrobić Radni. Ja na ich miejscu zapytałbym Burmistrza, na jakiej podstawie, jeśli rzekomo nie ma umów wiążących PGK z PGK Eksploatacja, siedziba spółki mieści się w Mokrawicy w obiektach zarządzanych przez gminne PGK? Na jakiej podstawie prywatna spółka, bez żadnego konkursu czy przetargu, ma realizować projekt za 26 milionów złotych, skoro nie ma podpisanej z gminną PGK żadnej umowy. Czy, z kim i za co ta Spółka bez środków finansowych, bez zaplecza sprzętowego, bez jakiejkolwiek kadry, ma realizować taką inwestycję? I na koniec zadałbym Panu Burmistrzowi małe pytanie: czy złożył już do Prokuratury zawiadomienie o tym, że Prezes PGK Adrian Guranowski, przekazując Spółkę PGK Eksploatacja należącą pierwotnie do gminnej spółki PGK, osobom prywatnym, działał na niekorzyść gminnej Spółki PGK.

W mojej ocenie sytuacja w gminie Kamień Pomorski jest bardzo poważna. Burmistrz Kuryłło nie ogarnia sytuacji i stał się zakładnikiem Prezesa PGK. Trwa dochodzenie CBA w sprawie nieprawidłowości w gminnej spółce PGK. Pracownicy tej spółki mają postawione poważne zarzuty, Radni to widzą, a nie chce tego widzieć Burmistrz. Zostaje tylko jedno, albo do dymisji poda się Rada albo zrobi to Burmistrz. A jak nie będzie na to chętnych, to o tym, kto odpowie za obecną sytuację, zadecydują wyborcy, czyli mieszkańcy Gminy Kamień Pomorski.

Waldemar Taranowicz 

 

4 Komentarze “XIII Sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim – Burmistrz bez zaplecza!”

 • Oliwer

  mówi:

  Widzę, że nastał czas na generalne porządki w tej gminie. Panu Burmistrzowi już dziękujemy !!!

 • Daniel

  mówi:

  Co wy ludzie robicie?!?!?!
  Nie wiecie jak normalnych ludzi chcących normalnie żyć stawianie pod robotem.
  Wiatraki przecież tam nigdy nie staną ustawa działa w dwie strony.
  A blokujecie ludzi co potracili już tyle kasy na zakup działek.
  Plany i marzenia idą do piachu przez takich jak wy.
  Zanim coś zrobicie pomyślcie o normalnych obywatelach a nie o zemście pokazanie kto tu jest taki ważny.
  Gmina sąsiadująca jakoś stara się by ludzie mogli się budować stawiają na domki 1 rodzinne.
  A wy robicie wszystko w druga stronę.
  Co jest dla was ważne???
  Zemsta??? Podłość i nienawiść przez was przemawia.
  I wy macie głosować w liczbie 12 o moim życiu .
  To wy radni macie podejmować takie decyzje? Aż mi się nie chce pisać dalej .
  To się tylko do telewizji nadaje.

 • Daniel

  mówi:

  I jeszcze raz Radni sami pokazujecie kto tu rządzi.
  Burmistrz obiecuję a wyborcy oczekują dotrzymania obietnic.
  Ale jak w rzadzie Prezydent (Burmistrz) czy inna osoba siedząca na najwyższym szczeblu jest tylko do podpisywania to co wy namieszacie a winę zwalacie na nich.
  Nic w Kamieniu sie nie robi żadnych mieszkań dla młodych nie budujecie,nie ma żłobków ani żadnych perspektyw by zatrzymać młodych ludzi.
  A jeszcze nie pozwalacie sie budować że przez Przewodniczący nowego Klubu złożył wniosek formalny o odesłanie do burmistrza projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kamień Pomorski dla terenu położonego w obrębie ewidencyjnym Płastkowo, Śniatowo, Giżkowo, Skarchowo, Buszęcin, Jarzysław, Jarszewo, Rzewnowo, Miłachowo.
  Jest to chore co wy robicie!!!!

 • i

  mówi:

  jeli istnieje choc cien mozliwosci ze ten plan zagospodarowania przestrzennego moze pociągnąć za soba podobne odszkodowania jak we Wrzosowie to decyzja jest jak najbardziej słuszna. A faktrycznie w tym planie sa niejasnosci i nierowne traktowanie włascicieli , ale to bardziej w strone układów i napewno nie Sochy

Dodaj komentarz

To top