W dniach od piątku 27 sierpnia do niedzieli 29 sierpnia 2021 r. w Dziwnowie odbył się już po raz dwunasty Festyn Komandosa. Od godziny 16.00 w piątek 27 sierpnia rozpoczął się oficjalnie XII Festyn Komandosa. Od tej godziny czynne było biuro festynu, dioramy grup rekonstrukcji historycznych i punkty promocyjne jednostek wojskowych oraz jarmark militarny na zlokalizowany na terenie parku w Dziwnowie. O godzinie 17.00 odbyły się zawody w rzucie nożem i toporem o puchar śp. Majora Jerzego Roczniaka.
O tej samej porze odbył się uroczysty Apel Stowarzyszenia byłych żołnierzy 16 Batalionu Szturmowego stacjonującego w Dziwnowie. O godzinie 20.00 wielu gości Festynu mogło obejrzeć film dokumentalny obrazujący historię komandosów stacjonujących w Dziwnowie. Podczas apelu powitano maszerujących ze Szczecina byłych żołnierzy 56 kompani strzelców.
W sobotę o godzinie 9.00 rozpoczął się uroczysty apel byłych żołnierzy czerwonych beretów. Podczas apelu odsłonięto repliki medali zdobytych przez byłych żołnierzy.
W dniu tym o godzinie 10.00 odbył się koncert zespołu „Pipes&Drums”. Koncert odbył się w amfiteatrze na terenie Parku w Dziwnowie. O godzinie 10 grupa byłych żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego zwiedziła koszary, gdzie stacjonowała dawniej ich jednostka. O godzinie 11 goście festynu mieli okazję obejrzeć na terenie parku Inscenizację „Walk o górę Świętej Anny w wykonaniu GRH „Nałęcz”. O tej samej porze na strzelnicy Garnizonowej w Dziwnowie odbyły się zawody strzeleckie, a o godzinie 11.30 w Kościele Garnizonowym odbyła się Msza Święta dla byłych żołnierzy czerwonych beretów. O godzinie 12 goście festynu mogli obejrzeć na terenie parku pokaz (z wyposażeniem) działań Patrolu rozminowania, a o godzinie 13 na terenie amfiteatru wysłuchać koncert dudziarzy. Podczas całego dnia goście mogli zwiedzać specjalnie zorganizowane stoiska, ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym, rozmawiać z byłymi żołnierzami, uczestniczyć w różnych pokazach.
O godzinie 19 tłumy gości festiwalu okupowało brzegi cieśniny Dziwnej, by podziwiać skoki spadochronowe obecnych żołnierzy czerwonych beretów.
Spadochroniarze skakali z pokładu Śmigłowca w grupach dwu, trzy, cztero i pięcioosobowej. Pochmurne niebo i mgła ograniczała widoczność. Ale wrażeń nie zabrakło, a każdy udany skok był nagradzany gromkimi brawami. Wieczorem byli żołnierze czerwonych beretów spotkali się w swoim gronie, by powspominać o wspólnej służbie w tej elitarnej jednostce Wojska Polskiego.
O godzinie 21 na cmentarzu w Dziwnowie odbył się Apel zmarłych, poświęcony tym, którzy odeszli już na wieczną służbę.
Festyn Komandosa zakończył się w niedzielę o godzinie 14. uroczystym apelem kończącym XII Festyn Komandosa w Dziwnowie.
1W.T.