Wystawa malarstwa i grafiki Leszka Króla już otwarta!

W piątek w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Leszka Króla. Licznie zgromadzonym uczestnikom uroczystego otwarcia swej ekspozycji znany kamieński plastyk opowiedział o swej twórczości oraz związkach z naszym miastem, z którym, mimo iż obecnie mieszka w Sierosławiu w gminie Wolin, czuje się bardzo blisko związany.

Leszek Król urodził się 5 stycznia 1948 r. w Kamieniu Pomorskim. Jako absolwent miejscowego Liceum Pedagogicznego, po ukończeniu Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie i w 1974 r. gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, pracował początkowo jako instruktor w Kamieńskim Domu Kultury, a później, do 1985 r., był nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej we Wrzosowie. Prace jego wrzosowskich uczniów zostały nagrodzone na konkursie plastycznym w Tokio zdobywając złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W 1986 r. pracował jako metodyk nauczania plastyki w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. W latach 1986-1991 uczył w szczecińskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie był nauczycielem plastyki w szkołach na terenie miasta i gminy Kamień Pomorski, a w 2002 r. przeszedł na emeryturę.

Prace Leszka Króla były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą – w Gdańsku, Kamieniu Pomorskim (wielokrotnie), Galerii EL w Elblągu, Brukseli, Poorvo w Finlandii, szwedzkim Malmö, Szczecinie, Sandomierzu, Dębnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim, Golczewie i trzykrotnie w Galerii Sztuki Mundo Bizarro państwa Elżbiety i Marka Kostrzewskich w Kamieniu Pomorskim.

Na prezentowanej w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystawie znalazło się 41 prac, z których najstarsza pochodzi sprzed czterdziestu jeden lat ostatnia zaś z bieżącego roku. Tworzą ją grafiki, z których artysta jest chyba najbardziej znany oraz prace malowane na szkle, którymi intensywnie zajmuje się w ostatnich latach. W malarstwie na szkle specjalizuje się jako jeden z niewielu profesjonalnych plastyków w kraju. Szklane oprawione w drewniane czy nawet żeliwne ramy okienne prace przyciągają swoją wyjątkowością.

Wystawa malarstwa i grafiki Leszka Króla prezentowana będzie w MHZK do połowy czerwca br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00 (od maja do 17.00).

Już teraz zapraszamy na spotkanie autorskie z Panem Królem, na którym szerzej opowie o swej twórczości, ale tez i o kamieńskiej kulturze. Odbędzie się ono w sobotę, 7 maja o godzinie 18.00 w kamieńskim Muzeum.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *