Wystąpienie Burmistrza Dziwnowa XLI sesji Rady Miejskiej w dniu 21 lutego 2018 r.

W dniu wczorajszym (21 lutego) odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej w Dziwnowie. Punktualnie o godzinie 9.00 obrady otworzył Przewodniczący Rady – Piotr Sokół. Porządek obrad, po przegłosowaniu przesunięcia jednego z punktów na kolejną sesję, składał się z 25 pozycji. Jako pierwszy, głos zabrał Przewodniczący Rady – Piotr Sokół, informując o swoich (i rady) działaniach podejmowanych na rzecz gminy w okresie pomiędzy sesjami. Sprawozdanie z analogicznego okresu złożył również Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak.

Jednak nim przystąpił do szczegółowego omawiania każdego z odbytych spotkań, odniósł się do doniesień medialnych, które w ostatnim czasie pojawiły się w przestrzeni informacyjnej.

„Zanim przystąpię do kilku spraw związanych z okresem międzysesyjnym uważam, że jest to doskonała okazja do wypowiedzenia się na temat kilku spraw, które nurtują mnie, ale również mieszkańców naszej Gminy.

W ostatnim okresie ukazało się kilka nieprzyjaznych artykułów dotyczących naszej sytuacji finansowej, dotyczących naszej Gminy, naszego rozwoju , zadłużenia. Oczywiście w przeliczeniu na jednego mieszkańca to zadłużenie jest dosyć duże, ale nikt nie patrzy, że jesteśmy jedną z najbogatszych gmin w Polsce również w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przedstawianie suchych faktów jest tendencyjne i powoduje, że ten obraz jest bardzo wypaczony. Zmobilizowało mnie to do działania aby podsumować 7 lat działalności naszej Gminy i  większości radnych, bo gro osób w radzie jest dwie kadencje.

I tak proszę Państwa w przeciągu tych 7 lat wydaliśmy na inwestycje 100,5 mln zł.  Jest to ogromna kwota którą  dzieląc przez te 7 lat daje   14mln 346 tys. zł rocznie. Jest to można powiedzieć  32 % budżetu Gminy Dziwnów corocznie wydawanych na inwestycje.

Podsumowałem również środki zewnętrzne jakie pozyskaliśmy w tym okresie i jest to kwota 65 mln zł. Biorąc pod uwagę wielkość naszej Gminy, nasz budżet, jest to ogromna kwota.

W sumie w przeciągu  7 lat wydaliśmy na  inwestycje  na każdego mieszkańca  gminy kwotę 26 tys. zł. a zadłużenie  na jednego mieszkańca wynosi   5 tys. zł. Warto w tym miejscu jeszcze zaznaczyć , że kiedy  w 2010 roku obejmowałem urząd nasze zadłużenie nie było zerowe, bo wynosiło blisko  8 mln zł. Nasze zadłużenie zwiększyło się o 12 mln zł., ale ponad 100 mln wydano na inwestycje.  Jeszcze jedną ważną rzeczą jest fakt, że od 2015 roku kiedy wypuściliśmy obligacje nasza Gmina nie zaciągnęła ani złotówki kredytu. Więc znowu pojawiające się komentarze jak to znowu zadłużamy Gminę są nieprawdziwe i krzywdzące zarówno Radę , Burmistrza i wszystkich mieszkańców naszej Gminy. Z tym nie możemy się zgodzić. Oburzona komentarzami  o dalszym zadłużaniu gminy

Pani Skarbnik kiedyś przy mnie puściła komentarz , że od 2015 roku nie zaciągnęliśmy żadnych kredytów. Zadłużenie się nie zwiększa, a wręcz przeciwnie – zmniejsza zgodnie z harmonogramem spłat, który oczywiście się nie ukazał . To świadczy o podejściu pewnych dziennikarzy, pseudo dziennikarzy , bo trudno to nazwać prawdziwym dziennikarstwem , bo dziennikarstwo powinno być rzetelne, a takowe nie jest. Nie wiem czemu to służy, komu to służy, ale my w każdym bądź razie z tej drogi na pewno nie zboczymy.  Dalej chcemy inwestować, dalej chcemy naszą Gminę rozwijać , myślę, że przy pomocy radnych i zrozumieniu mieszkańców naszej Gminy.

Ten dług prawie 21 mln zł. moglibyśmy go spłacić w przeciągu jednego roku, można tak powiedzieć, bo  w tym roku zaplanowaliśmy kolejne 13,5 mln zł. inwestycji plus blisko 8 mln zł. nadwyżki z zeszłego roku to daje nam 21 mln zł.  Ale – czy o to chodzi? Czy mamy przestać inwestować, czy mamy nie korzystać z środków zewnętrznych Unii Europejskiej dopóki jeszcze są. Później wszystkie te zadania będziemy realizować z własnych środków. Chcę pokazać naszym mieszkańcom, że robimy wszystko żeby jak najwięcej  środków  wykorzystać póki można je jeszcze wykorzystywać. Osiem lat korzystamy ze środków przebudowy dróg lokalnych i również w tym roku z tych środków będziemy korzystać, to jest 50% dofinansowania. Gdzie tylko można występujemy o środki i staramy się je pozyskać – całe szczęście z powodzeniem. To jest duża zasługa mojego Zastępcy, który bardzo się stara i poświęca się, aby te środki pozyskać.  Za to wszystko, tym, którzy są zaangażowani w to, aby te środki pozyskiwać bardzo serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że przyjdzie nam dalej  razem współpracować, bo nie ukrywałem i nie ukrywam, że zamierzam kandydować na kolejną kadencję. To tyle jeśli chodzi o moje wystąpienie, być może trochę uczuciowe i emocjonalne , ale uważam, że takie przedstawianie naszej sytuacji  jest  krzywdzące dla naszej Gminy, wszystkich urzędników pracujących w Urzędzie, a także radnych Rady Miejskiej. Wszyscy wspólnie na to pracujemy. Nawet wczorajszy artykuł, który mówi o nie przyznaniu środków dla Międzywodzia – nie mówi się  dlaczego, chociaż w tabelce wyraźnie jest napisane, że nie rozliczono się z poprzednich środków, dlatego nie można przydzielić nowych. Kiedy to rozliczenie wpłynie, na pewno środki dla Międzywodzia, które zostały zwiększone w stosunku do zeszłego roku o 5 tys. zł., zostaną przydzielone. Ale o tym się już nie pisze.”

W rozmowie poza sesją, Grzegorz Jóźwiak mówił także: Muszę powiedzieć, że z pewną przykrością czytam towarzyszące tym artykułom opinie/komentarze, gdzie z przekąsem mówi się o naszych inwestycjach, zobowiązaniach czy o rzekomym dążeniu do pozyskiwania kolejnych statuetek itp. Warto pamiętać o tym, że gmina jest oceniana przez pryzmat szeregu czynników, czasami będących do siebie w kontrze. Konieczne jest wówczas szersze spojrzenie, wnikliwsze przyjrzenie się wskaźnikom, trendom, dodatkowym danym itd. Po takiej analizie obraz robi się pełniejszy i bardziej dokładny niż ten, który powstaje na bazie wąskiego wycinka informacji. Dlatego zachęcam wszystkich do oceny na bazie głębszej analizy, nie zaś poprzez wywołane tą czy inną treścią emocje. Bądźmy po prostu bardziej obiektywni.
Instytucje opiniujące gminę czy przyznające jej wyróżnienia, doceniają naszą pracę, stąd owe mityczne statuetki. Dodam, że nikt z nas, a ja szczególnie, o ich otrzymanie nie zabiega. Nie wykupujemy jakichkolwiek ogłoszeń w periodykach stojących za konkursami, nie uczestniczymy w jakichkolwiek wyścigach o nadanie gminie takiego czy innego tytułu. O tym, że coś jako gmina otrzymujemy, dowiaduję się z maila lub telefonu, nawet nie wiedząc wcześniej, że brano nas pod uwagę. Warto przy tym pamiętać, że owe statuetki czy wyróżnienia, to nie tylko coś ma wpływ na nasz PR, ale też stawia nas na wyższej pozycji w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Gmina jest wiarygodna, doceniana, wyróżniania za różne osiągnięcia – przecież to powinno nas wszystkich cieszyć.
I jeszcze zdanie o inwestycjach. Póki mamy możliwość korzystania z funduszy zewnętrznych, nie powinniśmy się nad zasadnością ich angażowania zastanawiać. Udało nam się zrobić wiele, ale wciąż jeszcze sporo przed nami. Nikt o tym nie zapomina. Spotkania z mieszkańcami na których bywam osobiście lub na których zastępują mnie pracownicy urzędu, dają nam solidny materiał do analiz. Nie wszystko mamy możliwość wykonać już, ale co tylko możemy i co jest w naszej mocy, umieszczamy w planie i krok po kroku realizujemy.

Po wstąpieniu Burmistrza Dziwnowa głos zabrał zastępca Burmistrza Łukasz Dzioch, który przybliżył postępy w realizowanych na terenie gminy pracach. Lada moment zostanie podpisana umowna na wymianę blisko 1/3 opraw ulicznych, które znacząco poprawią (dając przy tym spore oszczędności) stan gminnego oświetlenia.

W najbliższych tygodniach zacznie się także kolejny etap rozbudowany cmentarza, która jak na razie – przy warunkach pogodowych, które nie zawsze były sprzyjające – idzie zgodnie z planem. Końca dobiega także cykl przygotowawczy związany z budową tzw. Promenady Zachodniej. Pozyskano już blisko 90% koniecznych do rozpoczęcia prac dokumentów, opinii, analiz itd. Bardzo podobnie ma się sytuacja z rozbudową Portu Jachtowego. Prace w nim powinny wystartować już w marcu. Zakończono natomiast przebudowę promenady w Międzywodziu. Wymieniono nawierzchnię i ogrodzenie. W następnej kolejności do planu zostało wpisane wykonanie oświetlenia, na które jest szansa pozyskać dofinansowanie.

W planie jest także budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (Międzywodzie) oraz wyposażenie świetlicy sołeckiej w Międzywodziu. Jej remont i przystosowanie do wymagań sołectwa został zakończony. Niebawem także ruszą prace drogowe w Dziwnówku, związane z wymianą nawierzchni (ulice Kamieńska i Zaułek). Już teraz Łukasz Dzioch pragnie uczulić mieszkańców Dziwnówka na związane z tym trudności komunikacyjne. Powiedział m.in.: Bardzo prosimy o cierpliwość gdy zaczną się już prace i dużą dozę wyrozumiałości. Mam pełną świadomość tego, że poruszanie się samochodem w tej części Dziwnówka nie będzie łatwe, ale remont jest konieczny. Po zakończeniu prac wygoda w jeździe czy wrażenia estetyczne będą aż nadto widoczne.
W części poświęconej pytaniom od radnych została poruszona kwestia czystości miasta. Następnie rozpoczął się cykl głosowań nad uchwałami, w tym związanymi z planem prac komisji Rady Miejskiej, a także Rady Miejskiej jako całości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *