Wychowankowie 0REW przy PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim na wycieczce w Międzyzdrojach

Dnia 08.11.2019r wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego działającym przy PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim  wraz z opiekunami, udali się na wycieczkę do Międzyzdrojów, do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodniczki.

Po bardzo miłym  powitaniu przez pracowników muzeum, pani przewodnik zaprosiła ich na niezwykłą podróż przez florę i faunę występującą na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Dzieci zobaczyły ogromną kolekcję zwierząt i ptaków na makietach, prezentujących  ich w  naturalnym środowisku życia.

Największe wrażenie zrobił orzeł bielik w locie ze zdobyczą w szponach, a także rodzina ogromnych żubrów, zaskakująco duży puchacz z rozpostartymi skrzydłami, przekrój kopca kreta dzięki któremu dzieci mogły podejrzeć go pod ziemią, czy też scenkę polowania na dzika.

Przedstawionych zwierząt było mnóstwo, min.: sowy, borsuki, łasice, kuny, wiewiórki, niedźwiedzie brunatne, dziki, żubry, łoś, wilk, ryby, pingwiny, foki, dziesiątki ptaków np.: bieliki, myszołowy, bocian czarny i wiele innych. Dużą zaletą było to że, eksponaty były podpisane i opisane, dzięki temu wystawę dobrze się oglądało, można było doczytać i poszerzyć swoją wiedzę  ze znajomości świata zwierzęcego.

Drugą częścią prezentacji była plenerowa ścieżka edukacyjna ”Leśne wzgórze”, która obfitowała w doświadczenia i zadania do wykonania. Wychowankowie przeszli przez ścieżkę zmysłów o różnym podłożu np. po liściach, szyszkach, gałęziach, kamieniach, igliwiu, piachu itd.

Kolejnym zadaniem były skoki obunóż w dal a następnie porównywanie, ile skoków musisz wykonać, by skakać jak zając czy jeleń. Następne zadania to:

– leśny tropiciel czyli koło wiedzy, którym dzieci kręciły i odpowiadały na pytania,

– klocki “Ptaki leśne” oraz “Leśne ssaki”, należało obracać klockami tak, by dopasować gatunki ptaków do ich opisów i gniazd oraz ssaki do ich opisu, tropu i młodego,

– klocki “drzewa liściaste” i “drzewa iglaste” oraz przekroje drzew, należy obracać klockami tak, by dopasować gatunki drzew do ich opisów i liści,

– leśny tropiciel, wychowankowie odciskali w piachu odlewy tropów zwierząt i ptaków, porównywały tropy patrząc na tablicę i rozpoznawały czyj to ślad,

Na niezwykła lekcja przyrody na świeżym powietrzu bardzo się wszystkim wychowankom podobała, to, że mogli wszystkiego dotknąć, powąchać i doświadczyć. Była to nauka ale zupełnie nieodczuwalna, bo przepełniona zabawą. Po serdecznych podziękowaniach wychowankowie wraz       z opiekunami, zadowoleni i w wybornych humorach powrócili do swojego ośrodka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *