Wolontariuszki i wolontariusze obchodzą swoje święto!

W tych trudnych czasach pomoc wolontariuszek i wolontariuszy jest nieoceniona. Wspierają osoby starsze w codziennych obowiązkach, szyją maseczki, zbierają dary dla potrzebujących. W sobotę, 5 grudnia mamy szczególną okazję, by podziękować im za niesioną pomoc. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto wszystkich, którzy mają otwarte serca i bezinteresownie niosą pomoc. Są zawsze tam, gdzie jest potrzebne dobre słowo i  wsparcie. Szczególnie w ostatnich miesiącach pokazali, że ich zaangażowanie jest szalenie potrzebne w sytuacjach kryzysowych. Organizacje pozarządowe wraz z wolontariuszami od pierwszych dni pandemii wspierali medyków, ale i zwykłych mieszkańców.

W województwie zachodniopomorskim jest wiele osób, które są społecznie zaangażowane i otwarte na potrzeby innych. To właśnie dzięki nim, istnieje możliwość podejmowania wielu wspaniałych inicjatyw. Obecny rok pokazał, jak ważni są wolontariusze i wolontariuszki. To oni, obok służb medycznych stanęli na pierwszej linii frontu walki z covid, pomagając potrzebującym.  Dziękuję za waszą dobrą energię, życzliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marszałek województwa podkreśla, że organizacje pozarządowe i wolontariusze są niezastąpionym partnerem dla samorządu. Dzięki zaangażowaniu NGO’sów realizowanych jest wiele działań o zasięgu lokalnym, ale i ponadregionalnym. Bardzo dobrym przykładem takiej międzysektorowej współpracy jest projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” realizowany we współpracy z trzema organizacjami pozarządowymi. Przedsięwzięcie zostało uznane przez Komisję Europejską w ubiegłym roku za najlepszy projekt w całej Unii w  kategorii zwalczania nierówności i ubóstwa. Za to działania o mniejszej skali – realizowane głównie dzięki pracy wolontariackiej – świetnie widać w Programie Społecznik. Dotychczas zostało realizowanych 2501 pomysłów społeczniczek i społeczników z blisko 6 tys. złożonych ofert. W roku 2021 na współpracę z organizacjami pozarządowymi, Samorząd Województwa zaplanował ponad 11 mln zł.

Od wielu lat Urząd Marszałkowski  podejmuje też działania  ukierunkowane na rozwój wolontariatu. W tym roku przeznaczył na ten cel przeszło 103 tys. zł. Przykładem mogą być projekty realizowane m.in. we współpracy z Chorągwią  Zachodniopomorską ZHP czy Regionalnym Centrum Wolontariatu, Stowarzyszeniem Polites. Jedną z takich akcji jest  projekt „Pomorze Pomoże?!# Wypróbuj wolontariat” i konkurs skierowany  do organizacji i instytucji, które współpracują z wolontariuszami. Dzięki niemu w sposób szczególny możemy docenić i nagrodzić wolontariuszy za ich zaangażowanie i aktywność, pokazać różnorodność działań wolontariackich. Finał jeszcze w tym miesiącu.

O wolontariacie będzie można też porozmawiać w najbliższą sobotę, 5 grudnia  podczas Mini Festiwalu Wolontariatu organizowanego przez Sekretariat ds. Młodzieży. Zaproszeni goście porozmawiają o wolontariacie, którego źródła należy szukać w potrzebach takich jak: ubóstwo menstruacyjne, bezdomność zwierząt, brak możliwości wyjścia z domu podczas pandemii. Mowa będzie też o Programie Społecznik (wydarzenie online: https://www.facebook.com/events/2762162390716849, od godz. 10.30 do 14).

Więcej informacji o organizacjach pozarządowych można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego pod adresem www.wws.wzp.pl . Zachęcamy do zapisania się do Newslettera, w którym zbierane są aktualności dotyczące trzeciego sektora.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

 

To top