Wiosna w pełni! – Zlatują już jaskółki dymówki i oknówki

Taka, tak. Nim się obejrzeliśmy, a już mamy blisko miesiąc wiosny. I tej kalendarzowej, i tej astronomicznej. I tej za oknami. Zakwitają kolejne gatunki drzew i kwiatów. W ptasiej przyrodzie rozpoczął się ruch przeogromny, a i w powietrzu także sporo się dzieje, bowiem po pierwszych zwiastunach tej pory roku, a więc boćkach i żurawiach, kilka dni temu pojawiły się po kilkutysięcznym locie z dalekiej północnej Afryki, pierwsze zwinnie latające jaskółki (dymówki i oknówki), których będzie przybywać z każdym dniem. Inny podgatunek jaskółki, jerzyki, spodziewane są na początku maja. Za kilka dni pojawią się również takie ptaki jak słowiki i wilgi.

Przylot tych małych ptaszków na wiosnę jest zawsze budujący. Małe, niepozorne, ale za to wdzięczne i niezwykle pożyteczne, bowiem żywią się drobnymi owadami łapanymi w locie. Rzadziej jaskółka zbiera je z wody czy też ziemi. Istotne, że jaskółki często polują w dużych grupach na otwartej przestrzeni.

Tu trwa okres lęgowy, po czym odlatują od nas na dalekie południe począwszy od końca sierpnia, aż nawet do początku października.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *