Wiosna inwestycyjna w kamieńskim Uzdrowisku

Z nastaniem wiosny w „Uzdrowisku Kamień Pomorski” (UKP) ruszył następny etap prac restrukturyzacyjno – inwestycyjnych. W sąsiedztwie nowego obiektu Mieszko II w szybkim tempie buduje się dwa pawilony. Będą to stołówka dla tego budynku oraz duża sala zajęć terapeutycznych, gdzie na powierzchni około 700 m² znajdą się stanowiska do ćwiczeń, zabiegów wodnych i okładów borowinowych.

W obiekcie tym znajdzie się również miejsce dla laboratorium badawczego innowacyjnych metod rehabilitacji osób po urazach rdzenia kręgowego. Otwarcie obu obiektów zaplanowane jest już na czerwiec.

Powstawaniu nowych budynków będzie towarzyszyło wyburzanie starych. Uzdrowisko oczyści teren z obiektów nie związanych bezpośrednio z działalnością, a przynoszących straty w kosztach ogrzewania, ochrony i podatku od budynków.

Ekipy rozbiórkowe już od czerwca zajmą się po kolei: barem „Zachcianek”, halą starego basenu solankowego oraz jej zapleczem technicznym, wyeksploatowanym budynkiem warsztatów na ul. Wojska Polskiego i sąsiadującymi z nim garażami.

Wśród zamierzeń na najbliższe tygodnie jest także uporządkowanie zasad ruchu drogowego na terenie „Uzdrowiska”. Wyłączone z ruchu, a przede wszystkim z możliwości parkowania, zostanie najbliższe otoczenie budynków uzdrowiskowych. Manewrujące tuż pod oknami samochody nie tylko zakłócają pobyt kuracjuszom, ale także utrudniają ewentualny dojazd służb ratowniczych. Jest też inny aspekt tego problemu. Od pewnego czasu obserwujemy – informuje nas członek Zarządu UKP, Tadeusz Widuch – że wielu kierowców dosyć niefrasobliwie robi sobie skróty, przejeżdżając przez alejki spacerowe parku uzdrowiskowego. To tworzy realne zagrożenie dla kuracjuszy i pracowników. Dlatego, skoro nie można liczyć na zdrowy rozsądek „parkowych rajdowców”, zastosujemy blokady uniemożliwiające wjazd na teren parku. Poruszać się tam mogą tylko pojazdy techniczne UKP oraz auta służb ratowniczych.

Przygotowuje się także remont przebiegającej przez teren Uzdrowiska nawierzchni ulicy Wojska Polskiego. Zarząd UKP planuje zdjęcie asfaltu pokrywającego oryginalną kostkę bazaltową i uzupełnienie jej braków, aby całość nabrała klasycznego wyglądu. Rekultywowane zostaną trawniki wzdłuż jezdni, rozjeżdżone przez parkujące tam pojazdy. A co najważniejsze, na nowo zostaną ułożone chodniki po obu stronach ulicy. Obecnie płyty chodnikowe są popękane i leżą nierówno, co ujmuje estetyki terenowi parkowemu oraz utrudnia chodzenie.

Czy takie inwestycje nie stoją w sprzeczności z trudną sytuacja „Uzdrowiska”, o której wielokrotnie informował Zarząd? „To pozornie jest kwadratura koła. – odpowiada prezes Zarządu UKP, Andrzej Murawski – Żeby poprawić sytuację „Uzdrowiska”, trzeba nam więcej kuracjuszy, w tym także komercyjnych. Ale żeby zachęcić ich do przyjazdu, musimy polepszyć warunki pobytu, nie tylko zamieszkania i wyżywienia, czy standardy zabiegów medycznych, ale także otoczenie, w jakim przebywają goście. To oznacza konieczność wydatkowania pieniędzy już teraz, z myślą o przyszłych wpływach z większego ruchu klientów.” – dodaje.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *