30-11-2017 » Kamień Pomorski

Czy wiecie, że… – Pierwszy magnetofon powstał już w XIX wieku!

Prekursorem współczesnego magnetofonu było urządzenie wykorzystujące jako nośnik…  stalowy drut. Konstruktorem pierwszego prototypu magnetofonu był duński inżynier Valdemar Poulsen. 1 grudnia 1898 r. opatentował swoje urządzenie, które nazwał „telegrafonem”.

Z kolei pierwszym magnetofonem z cienką, stalową taśmą zamiast drutu, był Blattnerphone skonstruowany w 1929 lub 1930 przez przedsiębiorstwo Ludwig Blattner Picture Corporation.

25 grudnia 1932 r. brytyjska rozgłośnia BBC po raz pierwszy nadała program nagrany na taśmie. Do odtworzenia użyto ogromnego magnetofonu z taśmą stalową Marconi – Stille, który aby odtworzyć dźwięki o wysokiej częstotliwości przesuwał taśmę z prędkością 90 m na minutę. Magnetofon musiał pracować w zamkniętym pomieszczeniu i obsługiwany był zdalnie ze względu na możliwość zerwania się ostrej jak brzytwa, bardzo szybko obracającej się taśmy.

Austriacki inżynier Fritz Pfleumer, eksperymentował z pokrywaniem drobinami żelaza różnych materiałów i w roku 1927 pokrył drobinami żelaza bardzo cienki papier, tworząc w ten sposób tanią taśmę magnetofonową, na którą w 1928 otrzymał patent.

W 1932 odsprzedał patent niemieckiemu przedsiębiorstwu AEG, jednemu z czołowych w branży elektronicznej. Następnie AEG we współpracy z niemieckim koncernem chemicznym IG Farben skonstruowało pierwszy na świecie praktyczny magnetofon o nazwie Magnetophon K1, który został zademonstrowany w 1935 na Wystawie Radiotechnicznej w Berlinie (Internationale Funkausstellung Berlin). Jednak jakość nagrywanego dźwięku była bardzo niska, urządzenia nie nadawały się do odtwarzania muzyki.

W 1939 niemiecki inżynier Walter Weber przekonstruował magnetofon, budując pierwszy magnetofon odtwarzający dźwięk w wysokiej jakości, czyli urządzenie, które używane jest do dziś. Poprawienie jakości dźwięku spowodowało gwałtowne upowszechnienie się magnetofonów w Niemczech, a od roku 1946 w USA. Miało to miejsce po zdobyciu Niemiec i wywiezieniu w 1945 r. dokumentacji i kilku magnetofonów, gdzie inżynierowie odpowiednio „zajęli się” dopracowywaniem i udoskonalaniem tego urządzenia.

Obecnie stosuje się najczęściej magnetofony wykorzystujące taśmę zamkniętą w kasecie typu Compact Cassette.

Pomimo spadku popularności magnetofony są dziś wciąż produkowane i użytkowane, zarówno w wersjach przenośnych (walkman), jak i do zestawów HiFi.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *