Wiatraki: Kuryłło wycofuje uchwałę dotyczącą planów zagospodarowania przestrzennego!

Burmistrz Stanisław Kuryłło, wycofując w dniu 21 lutego 2020 roku, projekt uchwały w sprawie sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego (tzw. uchwała wiatrakowa) powołał się na ustawę, którą 8 stycznia 2020 roku wycofali posłowie wnioskodawcy z procedowania jej w Sejmie RP oraz tą, która 13 lutego została odrzucona przez Komisję Infrastruktury. Czy jego decyzja to rzeczywiste wsparcie mieszkańców czy odpychanie problemu?

Na Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 21 lutego 2020 roku, na wniosek Burmistrza Stanisława Kuryłło została wycofana uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kamień Pomorski dla terenu położonego w obrębie ewidencyjnym Płastkowa, Śniatowa, Giżkowa, Skarchowa, Buszęcina, Jarzysławia, Jarszewa, Rzewnowa i Miłachowa.

Burmistrz Stanisława Kuryłło: „Dla tego planu w tym momencie, dla miejscowości wymienionych w tej uchwale, które wszyscy doskonale wiemy, mieszkańcy nie mają możliwości często swoich inwestycji życiowych, mówię tutaj o budownictwie jednorodzinnym. Na przełomie ostatnich kilku tygodni a nie miesięcy trafił pod obrady projekt poselski, który ma ustawę znowelizować. Ten projekt, na ten moment (przyp. red. Sesja odbyła się 21 lutego), nie wiemy czego będzie bezpośrednio dotyczył, ponieważ jeszcze oficjalnie, w opinii publicznej nie funkcjonuje. To jest pewne, że zmiana w tej ustawie ma wejśś w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, przepraszam 2021 roku, ale czego będą zmiany dotyczyły my na ten moment naprawdę nie wiemy.”

Za chwilę dodał: „Po rozmowach z różnymi przedstawicielami ministerstw należałoby się, mówiąc kolokwialnie wstrzymać.”

Sprawdziliśmy o których tajemniczych ustawach mówił na Sesji Stanisław Kuryłło. Pierwsza z nich została złożona przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej jako poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w dniu 13 grudnia 2019 roku. W dniu 8 stycznia 2020 roku został wycofany przez wnioskodawców. Zakładał on, że odległość w której mogą być lokalizowane i budowane wiatraki lub budynki mieszkalne wynosi 800 metrów.

źródło: www.sejm.gov.pl

18 grudnia 2019 roku wpłynął również kolejny poselski projekt, tym razem Polskiego Stronnictwa Ludowego (Koalicja Polska). Został on przez Komisję Infrastruktury wnosi Sejm o jego odrzucenie. Zakładał on tylko, że postępowania w przedmiocie wydania decyzji WZ, dotyczące budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy i po jej wejściu prowadzi się przez 72 miesiące ustawy na podstawie przepisów dotychczasowych.

Informacje o procesach legislacyjnych poszczególnych projektów ustaw można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Sejmu RP. Dlaczego Burmistrz tego nie sprawdził, nie wiemy.

Dlaczego Burmistrz Stanisław Kuryłło odwleka całą procedurę? Czynić trzeba starania by doprowadzić do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Są one potrzebne, gdyż otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy jest obwarowane wieloma czynnikami, które łączne należy spełnić aby ja uzyskać, a jest o to co raz trudniej w przypadku gdy nieruchomość jest położona trochę dalej od zabudowy zwartej.

Zasada 10h według ekspertów i samorządowców zastopowała budowę nowych elektrowni i utrudniła procesy planowania przestrzennego w zakresie budownictwa mieszkalnego w gminach, w których wcześniej zlokalizowano farmy. Posiadacze działek w pobliżu już istniejących wiatraków nie mogą swobodnie dysponować własnym majątkiem.

Burmistrz Stanisław Kuryłło chwalił się na sesji wieloma spotkaniami z mieszkańcami z obszarów „objętych wiatrakami”. Dlaczego nie organizuje się oficjalnych sołeckich spotkań z mieszkańcami? Zwłaszcza, że załączone mapy do projektu uchwał budzą bardzo dużo wątpliwości, a mieszkańcy oczekują merytorycznych dyskusji.

Jedyną nadzieją na zmianę pozostaje tylko deklaracja Minister Rozwoju Pani Jadwigi Emilewicz, że resort zaproponuje zmiany w tym zakresie.

Źródło: www.kamienews.pl

Jeden komentarz “Wiatraki: Kuryłło wycofuje uchwałę dotyczącą planów zagospodarowania przestrzennego!”

  • hit

    mówi:

    Co za bzdury!!! Co niby miałaby zmienić ta uchwała!!! Nowy plan też musiałby uwzględniać 10 krotność wysokości masztu wiatraków, które są planowane do postawienia na podstawie planu. Chyba, że chodzi o zmianę uchwały która dotyczy wiatraków – jeszcze większą bzdura. Inwestor dysponuje ważnym pozwoleniem na budowę! A nowelizacja nic nie zmieni, wskazane 800 m i tak pokrywa obszar w zasadzie całego Jarszewa.

Dodaj komentarz

To top