„To nie jest wcale gra, trudno by nazwać to sportem” – historia błyskawicznego sukcesu krzyżówki

Krzyżówka w gazecie jest czymś tak naturalnym, że nikt już nie zadaje sobie pytania, skąd wziął się ten rodzaj zagadki dla oczytanych. Nie ma już prawdopodobnie wśród nas nikogo, kto pamiętałby uznawaną za pierwszą krzyżówkę, która została stworzona przez Arthura Wynne’a, wówczas jako puzzle z kształcie rombu i wydrążonymi środku już wypełnione litery FUN . Nazwał ją „Word – Krzyż logiczne”. W takim właśnie kształcie opublikowana została dokładnie 21 grudnia 1913 roku w amerykańskim czasopiśmie „New York World”.

Wynne urodził się w Anglii i wyemigrował z rodziną do Stanów w wieku 19 lat. Początkowo pisał w „Pittsburgh Press” i grał na skrzypcach w miejscowej orkiestrze symfonicznej. Później po przeprowadzce do Nowego Jorku zaczął pracę dla czasopisma „New York World”. Do jednego ze świątecznych wydań stworzył pierwszą krzyżówkę, a opublikował ją 21 grudnia 1913 roku.

Właśnie on wymyślił i ułożył zagadkę słowną w kształcie rombu składającą się z 32 trzy – i czteroliterowych haseł, które trzeba było uzupełnić na podstawie podanych definicji. Poszczególne słowa zachodziły na siebie, tak samo, jak w większości współczesnych krzyżówek. Wymyślona przez Wynna zagadka nazywała się FUN’S Word – Cross Puzzle i odniosła natychmiastowy sukces. W tamtych czasach dowodem popularności były listy, przysyłane w dużych ilościach do redakcji.

Oczywiście, nowoczesne krzyżówki stworzone przez Wynne’a nie powstały na pustym miejscu. Znał on dobrze inne formy zagadek słownych, takich jak kwadrat magiczny. Większość znawców tematu uznaje jednak 21 grudnia 1913 roku za początek istnienia krzyżówek jakie znamy w różnych formach właśnie dziś. Z całą pewnością był to początek wielkiej popularności tej zabawy.

Wynne starał się namówić swoich szefów, wśród których byli synowie Josepha Pulitzera, by opatentowali jego wynalazek, ale uznali oni, że krzyżówki nie przyjmą się na dłużej. Okazało się jednak, że czytelnicy wciąż chcieli je rozwiązywać, a inne gazety szybko podchwyciły nieopatentowany pomysł.

Już w 1916 roku swoje krzyżówki zaczął publikować „Pittsburgh”. Oczywiście nie wszyscy byli zgodni w tych zachwytach nad nową zabawą. W 1924 roku jeden z redaktorów „New York Times” napisał: „Grzeszne marnotrawstwo, polegające na daremnym dopasowaniu słów i liter, pasujących do gotowych kratek. To nie jest wcale gra, trudno by nazwać to sportem… oni nie zyskują niczego, tylko prymitywną formę umysłowego ćwiczenia, a sukces lub porażka ma dokładnie taki sam brak wpływu na ich rozwój umysłowy.”

Inni zauważali, że nie ma sensu zastanawiać się nad tym, czy krzyżówki są szkodliwe, czy nie, bo i tak się zaraz ludziom znudzą. Press, a rok później Boston Globe.

Niezadowoleni byli także producenci Madżonga, którzy w 1925 roku mieli wysłać wydawcom krzyżówek wierszowane życzenia świąteczne, które w luźnym tłumaczeniu mogłyby brzmieć: „róże na górze, fiołki na dole, chcielibyśmy poderżnąć wam gardła”. Nie zachowały się na szczęście jednak żadne informacje o faktycznych aktach przemocy, związanych z rywalizacją krzyżówek z Madżongiem.

Arthur Wynne tworzył krzyżówki aż do 1921 roku. Pałeczkę po nim przejęła Margaret Farrar (z domu Petherbridge). Młoda sekretarka, marząca o pracy dziennikarki została przydzielona do pomocy Wynne’owi przy krzyżówkach, ale sama, podobnie jak większość pracowników, nie była nimi zainteresowana. Ludzie od składu mieli nawet celowo sabotować krzyżówki, bo sprawiały im dużo problemów w trakcie pracy.

Jeden z dziennikarzy „New York World”, Franklin P. Adams, podrzucał regularnie Margaret Farrar rozwiązane przez siebie krzyżówki. Po dłuższym czasie ona także zdecydowała się spróbować swoich sił w ich rozwiązywaniu i… nie mogła dać sobie z nimi rady. Zamiast jednak porzucić tę formę rozrywki, postanowiła ją ulepszyć, tworząc zasady tworzenia krzyżówek, których wiele stosowanych jest do dziś. Niektóre z nich to:

  • Wszystkie hasła muszą mieć trzy litery lub więcej.
  • Każda litera musi znajdować się jednocześnie w dwóch słowach, ułożonych w pionie i poziomie.
  • Hasła nie mogą być niejasne, muszą być zrozumiałe i odnosić się do rzeczywistości.
  • Wskazówki nie mogą pochodzić ze słownika; powinny być osadzone w życiu, humorystyczne, slangowe i potoczne.

Sposób, w jaki dziś konstruuje się krzyżówki, został wymyślony właśnie przez Margaret Farrar. Udało jej się to osiągnąć jeszcze w czasie pracy dla „New York World”, ale prawdziwy szał na krzyżówki zapoczątkowała dopiero wtedy, kiedy zgłosili się do niej założyciele wydawnictwa Simon & Shuster.

Młodzi wydawcy poszukiwali pierwszych książek, które mogliby wydrukować i sprzedawać. Wpadli na pomysł, by wykorzystać rodzącą się popularność krzyżówek i tak trafili na redaktorkę „New York World”. Margaret Farrar dostała 25 dolarów zaliczki, dwóch dziennikarzy do pomocy i zadanie napisania nie tylko pierwszej książki wydawnictwa, ale także pierwszej w historii książki z krzyżówkami.

Sukces publikacji był ogromny, w trzy miesiące wyprzedano nakład, liczący 40 tysięcy egzemplarzy. Szybko stworzono i wydano dwie kolejne książki części i przed końcem 1924 roku wydawnictwo miało na koncie już 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Nic dziwnego, że Simon & Shuster wydaje krzyżówki do dziś.

W 1942 roku upadł ostatni bastion oporu przeciwko krzyżówkom. „The New York Times” zaczął drukować krzyżówki w wydaniach niedzielnych, a do ich redagowania zatrudnił właśnie Margaret Farrar. Cały ten czas redagowała ona także kolejne wydania książek z krzyżówkami dla Simona & Shustera. W momencie śmierci pracowała nad wydaniem numer 134.

W 1980 roku przyjmowało się, że w samych Stanach Zjednoczonych żyło 40 milionów fanów krzyżówek. Dziś oczywiście mamy inne rozrywki, ale wciąż nie brakuje amatorów tej formy rozrywki.

Pierwszą krzyżówką stworzoną i wydrukowaną w Polsce była „łamigłówka krzyżowa” opublikowana w „Kurjerze Warszawskim” z 31 stycznia 1925 roku. Możemy jedynie przypuszczać, że jej twórca zainspirował się amerykańską modą.

Być może dotarła już do niego pierwsza książka z krzyżówkami Simona & Shustera. Samo polskie słowo krzyżówka, powstało mniej więcej w tym samym czasie. Użył go jako pierwszy wybitny polski szachista, Kazimierz Makarczyk, którego krzyżówka ukazała się tydzień po tej z „Kurjera”, a było to w tygodniku „Ilustracja”.

Oprac. Miwa

 

 

Jeden komentarz na temat: „To nie jest wcale gra, trudno by nazwać to sportem” – historia błyskawicznego sukcesu krzyżówki

  1. agnieszj=ka pisze:

    czesc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *