W sobotę w kamieńskim muzeum otwarto niezwykle interesującą wystawę pt. „Przeszłość odkryta…”

W sobotę (14.04.) w kamieńskim Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarto bardzo interesującą wystawę, która zatytułowana jest „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii”. Ukazuje ona bardzo liczne zabytki archeologiczne, które zostały odkryte na terenie naszego powiatu w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej. Eksponaty pochodzą z wypożyczenia z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, którego dyrektor, Lech Karwowski, był obecny podczas otwarcia wystawy.

Wśród wielu interesujących ekspozycji prezentowane są m.in. monety rzymskie z IV – V wieku odnalezione w okolicach Sibina w gminie Kamień Pomorski. Prezentowane są również: harpun z poroża, siekiery z okresu neolitu czy miecz pochodzący z III okresu epoki brązu.

Na wystawie znalazła się również kopia średniowiecznego relikwiarzu św. Korduli, unikatowego dzieła sztuki skandynawskiej z przełomu X i XI wieku, którego oryginał mieścił się do czasu II wojny światowej w katedralnym skarbcu kamieńskiej świątyni. Potem bezpowrotnie zaginął.

Istotnie ciekawym elementem tej wystawy jest podłoga, która jest mapą naszego powiatu z zaznaczonymi miejscowościami i miejscami, gdzie odnaleziono kolejne skarby.

Wystawę będzie można zwiedzać i zobaczyć do końca bieżącego roku.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *