Pożar XIX – wiecznego dworu w Miłachowie!

Kilkanaście minut po godzinie 3 dzisiejszej nocy, kamieńscy strażacy z PSP otrzymali zgłoszenie o pożarze XIX – wiecznego dworu w podkamieńskim Miłachowie. Strażacy byli na miejscu już kilkanaście minut później, a w między czasie napływały posiłki z OSP z terenu naszego powiatu. Dworek zamieszkiwała jedna osoba, która w pożarze została lekko ranna.
Akcja gaśnicza była niezwykle utrudniona, bowiem tej nocy był siarczysty mróz, gdyż było ponad 14 stopni mrozu. Hydranty w okolicy nie działały w skutek zamarznięcia, podczas trwania akcji zamarzały też węże gaśnicze. Wodę dowożono z oddalonego o kilka kilometrów Zalewu Kamieńskiego.
Dogaszanie trwało do wczesnego przedpołudnia. Spłonął doszczętnie dach tego zabytku, zawalił się także strop. Teraz pozostały w tym miejscu jedynie omrożone i opalone sadzą mury. Widok nie jest niestety zachwycający, wręcz bardzo przygnębiający.
Na miejscu pożaru niemal natychmiast pojawił się burmistrz Kamienia Pomorskiego, który podkreślił, że jest to niepowetowana strata dla historii Ziemi Kamieńskiej.
Przyczyn pożaru na obecną chwilę strażacy nie podają i są ostrożni w ocenach. Oględziny i badania miejsca pogorzeliska określą niebawem co ostatecznie przyczyniło się do tej tragedii.
Szczęściem, że dwór w zasadzie nie był zamieszkały (mieszkała tutaj tylko jedna osoba), bo w przeciwnym razie mogło być znacznie gorzej.
Pałac w Miłachowie  był prywatną własnością mieszkańca Dziwnówka , obiekt  nie był remontowany od bardzo wielu lat i wyglądał przed pożarem naprawdę bardzo źle.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *