W 2018 roku było podobnie bezpiecznie niż rok wcześniej – Kamieńska Komenda PSP podsumowuje ubiegły rok…

Początek nowego roku to oprócz nowych wyzwań, obietnic, wszelkich i wzajemnych życzeń, także czas na podsumowanie roku, który mamy już za sobą. Podobnie zrobiono w kamieńskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie, jak przyznaje komendant placówki, mł. brygadier Roman Pikulski, który objął to stanowisko w drugiej połowie minionego roku; ubiegły rok w stosunku do wcześniejszego, nie był rokiem spokojniejszym i bezpieczniejszym. Ale za to jednak, na drogach naszego powiatu nieco mniej było zdarzeń wypadkowych oraz tragedii, aniżeli rok wcześniej.

Nieco statystyki.

W ubiegłym roku strażacy interweniowali blisko 1.200 razy, co w porównaniu z rokiem 2017 jest sporym wzrostem, gdyż w tamtych dwunastu miesiącach było tych interwencji „tylko” 873.

Podkreśla się, że ten znaczny wzrost wynika z przede wszystkim warunków atmosferycznych jakie panowały podczas okresu, kiedy jak pamiętamy, od kwietnia do października brakowało nam przede wszystkim opadów atmosferycznych.

Już od początku wiosny sporo pracy mieli strażacy przy wyjazdach do palących się traw i trzcin. Z kolei latem, palących się zbóż, ściernisk, jak i połaci leśnych oraz innych zdarzeń.

W ubiegłym roku strażacy interweniowali 361 razy, w związku z wyjazdami do pożarów. Z czego 36 zaliczono do tzw. pożarów małych. Z kolei średnich było 23. Natomiast dużych, jedynie dwa.

W działania zaangażowanych było 2.170 zastępów i ponad 8,4 tys. strażaków. Dodajmy, strażaków z PSP oraz z OSP, których to jednostek na terenie naszego powiatu mamy 23, doliczając do tego zestawu Wojskową Straż Pożarną z jednostki wojskowej w Dziwnowie.

Dla porównania. W roku 2017, w różnego rodzaju akcjach ratunkowych wzięło udział 1.471 zastępów oraz 6 tysięcy strażaków.

W ubiegłym roku w różnego rodzaju zdarzeniach poszkodowanych było 136 osób. Było też niestety sześć ofiar śmiertelnych. Rok wcześniej było to odpowiednio – 151 osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach i siedem przypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Niestety były też tzw. „głupie” (mało powiedziane) i zarazem bezmyślne telefony. Były to telefony fałszywe, których w ubiegłym roku było 52. Poprzedni rok zamknął się liczbą 35. A to daje wzrost o 48,6%.

To spory problem, i to problem nie tylko na terenie powiatu kamieńskiego. Pamiętać trzeba, iż taki psikuśny fałszywy telefon, wiąże się m.in. z wielkimi kosztami prowadzenia akcji, narażanie w nieprzemyślanych sposób strażaków, którzy akurat w tym samym momencie mogą być potrzebni gdzie indziej. I w zasadzie nawet nie mają czasu na to, by sprawdzać, czy telefon jest naprawdę z prawdziwą informacją o pomocy, czy też może jest tylko niebywałym żartem. Dodajmy, iż taki zabroniony czyn jest w Polsce surowo karany.

Z danych statystycznych kamieńskiej PSP wynika również, że na terenie Gminy Wolin było najwięcej interwencji, gdzie strażacy z pięciu jednostek OSP tej gminy, interweniowali aż 419 razy. Z czego 158 wyjazdów to interwencje przy pożarach.

Ciekawie układa się statystyka ogólna, porównująca rok ubiegły i ten jeszcze wcześniejszy, w rozbiciu na wszystkie gminy powiatu.

W ubiegłym roku najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie Gminy Wolin, gdzie strażacy interweniowali 371razy (2017 r. – 235 przypadki). Zaś najmniej w gminach Świerzno (55 razy) i Golczewo (61 razy).

Oprócz Gminy Dziwnów, w pozostałych ogólnie odnotowano wzrost wszystkich zdarzeń. I jest to dość znaczny wzrost w porównaniu z 2017 r., zamykający się liczbą wzrostu aż o 36,4%.

Tylko liczba samych pożarów, to wzrost o aż 76,1%, bowiem rok 2017 zamyka się liczbą 205. Nastąpił widoczny wzrost, bowiem już w ubiegłym roku była to liczba 361.

Dodajmy do tego zestawu jeszcze liczby tzw. miejscowych zdarzeń, których w roku 2017 ogólnie było 632, zaś w roku ubiegłym już 776. A to daje wzrost o 22,8%.

Liczby mówią wiele, jednak jak podkreśla mł. bryg. R. Pikulski, na szczęście nie wpłynęło to w większym stopniu na poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kamieńskiego, jak i osób wypoczywających w naszym regionie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *