Trwają Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka  

Na Pomorzu Zachodnim trwają Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym tygodniu dowiemy się, kto otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Obrończyni / Obrońca Praw Człowieka”. Ponadto spotkania z Piotrem Niemczykiem, autorem książki „Pogarda”, symulacja rozprawy sądowej „Hejt mowa nienawiści” czy I Zachodniopomorskie Forum Samorządów Równych Szans.

W kalendarzu obchodów znalazło się ponad dwadzieścia wydarzeń organizowanych wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, organizacje pozarządowe czy Klinikę Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach wydarzenia odbywają się kawiarenki obywatelskie,  warsztaty „Fika filozofuje. Wolność. Równość. Różnorodność” oraz tematyczne spotkania.

Ochrona i szacunek należą się każdemu, bez względu na rasę, płeć, pochodzenie, przekonania. Z tego względu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, które kierują uwagę i wzmacniają świadomość mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego na szeroko rozumiane kwestie praw człowieka. Wraz z organizacjami pozarządowymi, chcemy wspierać działania przyczyniające się do budowania świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa obywatelskiego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Najbliższe wydarzenia:

6 grudnia 2022 r. od godz. 14, Urząd Marszałkowski WZ przy ul. Piłsudskiego 40

Spotkanie z Piotrem Niemczykiem, autorem książki „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce”.

Piotr Niemczyk weźmie udział w kilku spotkaniach autorskich. Jedno z nich odbędzie się we wtorek, 6 grudnia 2022 r. (godz.16-18) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego (sala „Delfin”, ul. Piłsudskiego 40). Poprzedzone będzie symulacją rozprawy sądowej. Przeprowadzi ją zespół Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (godz. 14-16) – brak wolnych miejsc.

 

Pozostałe dwa spotkania autorskie odbędą się dzień później, 7 grudnia w Koszalinie (Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz, godz. 16-18)  i w Kołobrzegu (Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 19).

7 grudnia 2022 r., Morskie Centrum Nauki, godz.10

Do Szczecina przyjadą także pełnomocniczki ds. równego traktowania z kilkunastu samorządów. Takie spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2022 r. w Morskim Centrum Nauki. To kolejne spotkanie ogólnopolskiej sieci osób zajmujących się na co dzień w swoich samorządach politykami równościowymi. Przedmiotem całodniowego spotkania będą tematy związane m.in. z ramami zobowiązań dla realizacji praw człowieka w samorządach lokalnych, współpracą z Agencją Praw Podstawowych, Komisją Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, dobre praktyki biznesu na rzecz różnorodności oraz konkretne z zagadnienia związane m.in. z samorządowym planem równości płci i budżetowaniem równościowym.

8 grudnia 2022 r., Urząd Marszałkowski WZ przy ul. Piłsudskiego 40, godz. 10

Natomiast 8 grudnia 2022 r.  zaplanowano I Zachodniopomorskie Forum Samorządów Równych Szans (sala Delfin, godziny 10.00-15.00). Do udziału w Forum zaproszone zostały ekspertki współpracujące z Agencją Praw Podstawowych, projektu Miast Praw Człowieka, członkinie Komisji Prawa Człowieka i Równego Traktowania przy Związku Miast Polskich oraz pełnomocniczki prezydentów i marszałków z kilkunastu miast Polski, które na co dzień zajmują się politykami równościowymi. Słowo wstępne wygłosi Szymon Osowski, laureat Nagrody Marszałka dla Obrońcy Praw Człowieka, prezes Stowarzyszenia Watchdog Polska. 

8 grudnia 2022 r., Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria O, godz. 17

W ramach organizowanych obchodów poznamy także tegorocznego/-ną Obrońcę/Obrończynię Praw Człowieka. To specjalna nagroda przyznawana od ubiegłego roku przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.

Wyróżnienie otrzymać może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp. W ubiegłym roku, pierwszą statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany, otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes Zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Nagroda zostanie przyzna w czwartek, 8 grudnia 2022 r. podczas gali obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim (godz. 17-20,  Galeria O, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie). W programie obchodów m.in.: część artystyczna przygotowana przez ZAPLECZE TEATRALNE działające przy Teatrze Współczesnym w Szczecinie pod kierownictwem Marty Goseckiej, pedagożki teatralnej oraz  debata pt. „Wolność. Równość. Różnorodność.” z udziałem m.in. p. Piotra Niemczyka, Szymona Osowskiego – laureata ubiegłorocznej nagrody oraz przedstawiciela Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

Zaplanowane działania odbywają  się od 16 listopada 2022 r., w którym to dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji aż do 10 grudnia 2022 r. ustanowionego Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka

Więcej informacji na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Biuro Prasowe

Emilia Wolf

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top