TRWA WYCINKA DRZEW NIEZGODNA Z PRAWEM!

W dniu dzisiejszym (14.03.2019 r.), na ulicy Jedności Narodowej i Dworcowej w Kamieniu Pomorskim, pracownicy PGK, od samego rana wycinają drzewa. Wszystko odbywa się w okresie ochronnym, gdzie wycinka drzew od 1 marca do 15 października jest niedozwolona.

Z dniem 1 marca zaczął się okres lęgowy ptaków i wycinanie drzew w większości przypadków jest niezgodne z prawem. Zakazane jest także „niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”. Nawet na własnej posesji! Na wycięcie drzewa z gniazdami chronionych gatunków trzeba mieć zgodę regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

Gmina Kamień Pomorski otrzymała zgodę na wycinkę 16 drzew z gatunku lipa drobnolistna oraz jarząb szwedzki w dniu 18 lutego 2019 roku. W decyzji określono, że wycinki drzew nie można przeprowadzić w terminie od 1 marca do 15 października. W zamian Gmina została zobowiązana do uzupełnienia miejsc po wyciętych drzewa nasadzeniami w ilości 33 sztuk.

Od dnia 18 lutego do końca miesiąca było sporo czasu, by w sposób legalny wyciąć wskazane w decyzji drzewa, Ale jak widać na załączonych zdjęciach Burmistrz Kamienia Pomorskiego wie lepiej i wszystko może.

W odpowiedzi na liczne słowa krytyki w mediach społecznościowych ukazała się wypowiedź Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłły, który stwierdza, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Niestety nie odbywa się!!

Na ulicy Jedności Narodowej i Dworcowej w Kamieniu Pomorskim rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z planowaną przebudową obydwu ulic. Zgodnie z listą rankingową wojewody, inwestycja wyceniana na 3,72 mln złotych otrzymała 1,86 mln złotych dofinansowania.

To jedna z najważniejszych inwestycji w 2019 roku. Na tym etapie uporządkujemy teren oraz wytniemy drzewa kolidujące z powstaniem nowej jezdni. Na wszystkie działania zostały wydane niezbędne decyzje i pozwolenia. W miejscu usuniętych drzew, pojawią się nowe nasadzenia – zapewnia na portalu Kamieńskie Info Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Trudno nie zgodzić się z opinią burmistrza Kamienia Pomorskiego. Inwestycja ta jest dla Kamienia konieczna i wskazana, tak jak wskazana była budowa wiaty w Jarszewie. Dziwnym trafem w obu przypadkach, podczas obu inwestycji jest łamane prawo. Prawo jest prawem i należy go przestrzegać. Jestem ciekaw, co z faktem jawnego i bezczelnego łamania prawa tym razem zrobi prokuratura.

Ariel Juszak i Waldemar Taranowicz

Jeden komentarz na temat: TRWA WYCINKA DRZEW NIEZGODNA Z PRAWEM!

 1. Avatar Ola pisze:

  No to jak to jest z tą samowolą?
  W dniu 5 września 2019 roku w Dziwnówku na ulicy Wolności zostały wycięte drzewa. Dużo drzew. A przecież do 16 października nie wolno tego robić.
  Czy w Dziwnówku, Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim można łamać prawo bez żadnych konsekwencji? Czy tu obowiązują jakieś inne zasady? Czy tu są równi i równiejsi?
  Wytnijmy wszystkie drzewa w pień, zniszczmy środowisko naturalne. Dla zysku wszystkie chwyty dozwolone.
  Wstyd i żenada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *