Tropem Wilczym 2022 – bieg w Goleniowie pod patronatem marszałka województwa

Dziesiąta edycja Biegu Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w niedzielę 6 marca. Aż w 14 miejscowościach Pomorza Zachodniego i kilkuset lokalizacjach w całej Polsce. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz objął patronatem bieg w Goleniowie i ufundował nagrody dla zwycięzców. Podczas zawodów prowadzona będzie zbiórka na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

Bieg Tropem Wilczym upamiętnia bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Symboliczną datą zakończenia ich walki jest rok 1963 (21 października tego roku zginął z bronią w ręku Józef Franczak ps. „Lalek”), dlatego biegi odbywają się zwykle na dystansie 1963 metrów. A ich trasy wyznaczane są w lasach, parkach i innych terenach zielonych. Te wyjątkowe „partyzanckie” zawody w tym roku zaplanowano 6 marca. Imprezy biegowe odbędą się w kilkuset lokalizacjach w Polsce, także na Pomorzu Zachodnim.

Patronat nad biegiem organizowanym w Goleniowie objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Biegniemy, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność. I żeby wspomóc tych, którzy teraz o nią walczą – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz. – Podczas biegów „Tropem Wilczym” w całej Polsce odbędzie się zbiórka na rzecz Ukrainy. W Goleniowie chcemy zbierać również słodycze i zabawki dla najmłodszych uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie – tłumaczy marszałek.

Goleniowski bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się w Parku 750-lecia, start i metę wyznaczono w pobliżu bramy głównej stadionu miejskiego (ul. Norwida). Zmaganiom biegaczy towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych, pokazy pierwszej pomocy, piknik z wojskową grochówką.

Przed biegiem głównym, o godzinie 12, odbędzie się bieg dziecięcy (godz. 11.30) na dystansie 196,3 m.

Plenerowa impreza rozpocznie się o godzinie 9. Pakiety startowe będą rozdawane w biurze zawodów do godz. 10.30.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Dmuchawiec Goleniów.

https://www.facebook.com/dmuchawiec.goleniow/

Marszałek województwa ufundował dziewięć nagród dla zawodników, którzy – w trzech kategoriach: kobiety, mężczyźni, osoby niepełnosprawne – zajmą miejsca na podium.

Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem Biegu Tropem Wilczym jest Fundacja Wolność i Demokracja

https://tropemwilczym.org/

Mapa biegów w województwie Zachodniopomorskim: Szczecin, Koszalin, Stargard, Goleniów, Międzyzdroje, Wysoka Kamieńska, Nowogard, Trzebiatów, Połczyn-Zdrój, Świdwin, Klępino Białogardzkie, Choszczno, Barlinek, Gryfino.

Szczegółowe informacje o zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie:

https://tropemwilczym.org/biegniemy-ukraino-z-pomoca/?fbclid=IwAR39UUfi20BhFDckQSva1n5Xa-ciMu6PzS8M1UvKk_JWT-8GTF8ygeOliUI

Pierwsze zawody pod hasłem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się w 2013 roku, w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Z udziałem 50 osób. W kolejnej edycji – zorganizowanej już w Warszawie – uczestniczyło 1500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski. W ubiegłym roku odbył się w 290 lokalizacjach, z udziałem w sumie 66 tysięcy osób.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako święto państwowe, obchodzony jest 1 marca.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top