To już 5 lat Centrum Dialogu Przełomy

Dziś wydaje się, że Centrum Dialogu Przełomy istnieje od zawsze, tak mocno wpisało się w życie regionu. Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie kończy 5 lat działalności. Przez ten cały okres odwiedziło go ponad 200 tysięcy osób. Tegoroczne obchody, ze względu na pandemię, zostały przeniesione do świata wirtualnego.

Niezwykła historia, niezwykłego miejsca. Tragiczna historia Szczecina i czarna karta w dziejach Polski.  Pamiętamy o tym co zdarzyło się w grudniu ’70 na Placu Solidarności. O tym też powinny pamiętać nasze dzieci i wnuki. Po to stworzyliśmy tę magiczną kapsułę czasu, aby tę historię przekazać następnym pokoleniom. Budynek, który został obsypany nagrodami architektonicznymi na całym świecie jest dzisiaj jedną z wizytówek Szczecina. Plac do dziś żyje, tym czym żyło przez lata miasto – buntem. I najważniejsze – wnętrze budynku – to wspaniała, zapierająca dech w piersiach wystawa opowiadająca i te wspaniałe momenty w dziejach Szczecina i tę trudną gorzką historię, która stoi za naszym miastem – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek o CDP: https://youtu.be/8itbo4LQdec

MNS–CDP zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 roku, dokładnie w 45. rocznicę Stycznia ’71, strajku, który stanowił przełom w relacjach władza–społeczeństwo PRL. Wiele spośród osób, biorących udział w proteście zasiliło potem szeregi opozycji przedsierpniowej, budowały „Solidarność”, podtrzymały nadzieję na zmiany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie doprowadziły do demontażu systemu. Między innymi Styczniowi ’71 została poświęcona podziemna wystawa, znajdująca się w pawilonie autorstwa Roberta Koniecznego, usytuowanym na placu Solidarności.

Pomysłodawczynią powstania CDP była Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. „Przełomy” przedstawiają w nowoczesny sposób wydarzenia i ludzi, którzy zmieniali historię Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski po II wojnie, aż do 1989 roku.  Obejrzymy tam filmy, wysłuchamy opowieści świadków historii, dotkniemy eksponatów. Dowiemy się, że Polska wolność zaczęła się również w Szczecinie.

Wystawa stała CDP zorganizowana jest w formule linii czasu i wyposażona w wiele elementów multimedialnych. Adresowana jest do różnego kręgu odbiorców: starszych i młodszych, zaangażowanych w historię i zachowujących wobec niej obojętność, Polaków i obcokrajowców.

Przez pięć lat w MNS–CDP gościło prawie 200 tysięcy osób, otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych – w pawilonie, ale też plenerowych, na placu – dachu muzeum. Tam też odbywały się wernisaże, happeningi, koncerty, spektakle teatralne, pikniki rodzinne, place zabaw w trakcie Nocy Muzeów, akcje Światła Pamięci. W przestrzeniach MNS–CDP odbywały się debaty, promocje książek, spotkania ze świadkami historii, pokazy filmowe. W poszczególnych salach miały miejsce lekcje muzealne i warsztaty, młodzież wyjeżdżała też w miejsca historyczne w kraju i za granicą. W projektach edukacyjnych różnego typu uczestniczyli uczniowie szkół wszystkich szczebli ze Szczecina i regionu, brali też udział w konkursach plastycznych, literackich i historycznych. Z kolei nauczyciele chętnie uczestniczyli w konferencjach metodycznych. Również z myślą o nich powstała seria wydawnicza MNS–CDP, prezentująca kluczowe społeczno-polityczne przełomy.

W ramach obchodów na stronach MNS, MNS–CDP i stronie MNS–CDP na Facebooku umieszczonych zostanie kilka filmów: przypominający budowę pawilonu i działalność prowadzoną przez MNS–CDP przed otwarciem budynku, czy opowiadający o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w MNS–CDP od chwili otwarcia. Pod koniec lutego na placu Solidarności stanie wystawa, będzie można na niej obejrzeć najciekawsze zdjęcia rejestrujące projekty cieszące się największym uznaniem publiczności. W sieci pokazana będzie wystawa najciekawszych zbiorów MNS–CDP pod tytułem „To, co najważniejsze”. Znalazły się na niej m.in.: zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, listy, przedmioty życia codziennego, militaria, ubiory, grafiki artystyczne, plakaty, mapy, banknoty, monety, medale i szereg innych pamiątek przekazanych przez szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego . To obiekty z czasu zaborów, pierwszej i drugiej wojny światowej, międzywojnia, PRL.

Wszystkie filmy, zdjęcia i informacje w ramach obchodów online będą dostępne na kanałach muzeum: Portal społecznościowy Facebook:Facebook.com/muzeum.szczecin, Facebook.com/CentrumDialoguPrzelomy oraz  w dwóch serwisach internetowych: www.muzeum.szczecin.pl,www.przelomy.muzeum.szczecin.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

To top