Szymon Hołownia zaprezentował dziś założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce

„Kościół i państwo na swoje miejsca”
Szymon Hołownia zaprezentował dziś założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce.  Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS.
Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangelii polityką. –  powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.
Dlatego eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościół katolicki. Realizacja tych założeń sprawi, że lepsze będzie państwo, że wolność od spętania zależnością od polityki odzyska też Kościół.
Najważniejsze założenia planu to:
Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występy funkcjonariuszy publicznych w czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.  * Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.  Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. Ustaw Bieruta.   Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.  * Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.   Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.  * Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.   O wymiarze i sposobie nauczania religii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami danej szkole, a nie państwo czy biskup.  Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii.  Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.
W sprawach ustrojowych Hołownia zadeklarował konieczność nowelizacji art. 196 KK i aktualizacji Deklaracji interpretacyjnej do Konkordatu.
Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie  obrona życia  Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy.  – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.
Szczegóły planu oraz tematy, w których potrzebna jest szersza dyskusja, takie jak np. finansowanie lekcji religii zostaną omówione w czasie debaty online Instytutu Strategie 2050 dziś o godzinie 18.00.
Debata dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych pod adresem http://fb.me/e/1r3t8099A (http://fb.me/e/1r3t8099A)
Szczegółowy dokument dotyczący planu znajduje się na stronie strategie2050.pl (https://strategie2050.pl/)

Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
media@polska2050.pl

To top