Szpital w Kamieniu – Nowy dyrektor o planach szpitala

Od 1 grudnia 2015 r. Szpital św. Jerzego w Kamieniu jest kierowany przez nowego dyrektora. Jest nim Arkadiusz Michalak ze Sławna. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Spółkę EMC Instytut Medyczny w piątek 11 grudnia 2015 r. Dyrektor Operacyjny tej spółki Ireneusz Pikulicki oficjalnie przedstawił nowego Dyrektora szpitala i poinformował o planach Spółki w stosunku do szpitala w Kamieniu Pomorskim.
Jak dowiedzieliśmy się, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim 10 grudnia 2015 r. złożył ofertę na Poradnię Geriatryczną w konkursie ogłoszonym przez Zachodniopomorski Oddział NFZ.
W związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa istnieje konieczność zapewnienia lepszej opieki seniorom.- powiedział na konferencji Ireneusz Pikulicki – Dlatego zdecydowaliśmy się wystartować w konkursie ogłoszonym przez lokalny NFZ i mamy nadzieję, że od 22 grudnia będziemy mogli zaoferować szerszą opiekę medyczną starszym mieszkańcom Kamienia Pomorskiego i całego powiatu. W 1995 roku liczba osób w wieku 70 lat w powiecie kamieńskim wynosiła 2.661, a na koniec 2014 roku wynosiła już 4.042. Natomiast liczba dzieci do 14 roku wyniosła odpowiednio w 1995 r. – 11.991, a w 2014 r. – 6.669. Jak wyjaśnił Pan Dyrektor, w Zachodniopomorskim obecnie działa jedna poradnia geriatryczna.
Na pytanie naszej redakcji o przyszłość Oddziału położniczo – ginekologicznego, nowy Dyrektor Szpitala poinformował, że na 1 półrocze 2016 roku NFZ aneksował umowę ze Szpitalem w Kamieniu, zachowując dotychczasowe usługi medyczne. Poinformował również, że oddział położniczy w związku z niewykonaniem planowanych na 2015 ilości przyjętych porodów ma obniżony na ten okres kontrakt o ponad 100 tys. zł Jak poinformował Dyrektor Operacyjny Spółki, plany byłego, jak również nowego ministra zdrowia, zakładają tworzenie mniejszej ilości Oddziałów położniczych tak, by te placówki były bardziej wyspecjalizowane Według założeń, rocznie w takim oddziale powinno się rodzić ponad 500 dzieci, a w Szpitalu w Kamieniu do dnia konferencji urodziło się ponad 290 dzieci. Decyzje do dalszych losów tego oddziału zapadną w drugiej połowie 2016 roku.
Przedstawiciel naszej redakcji zadał przedstawicielom Spółki EMC również pytanie o ich zamiary dotyczące dalszego utrzymywania szpitala w Kamieniu Pomorski. Nie udało się nam uzyskać wiążącej informacji na ten temat. Owszem dowiedzieliśmy się, że Spółka otrzymała od Starosty Kamieńskiego ustną deklarację o zamiarze sprzedaży obiektów szpitala, lecz nie było to oficjalnie potwierdzone i Spółka czeka na konkretną ofertę cenową. Na obecnym etapie Spółka prowadzi szpital w Kamienia na dotychczasowych zasadach. Nie padły deklarację gwarantujące, że spółka nie planuje wycofania się z Kamienia Pomorskiego.
Według informacji przekazanych przez Dyrektora Operacyjnego EMC spółka w 2015 r. wygenerowała straty i konieczne są cięcia w budżecie w celu zbilansowania prowadzenia tej jednostki.
Przed nowym dyrektorem szpitala św. Jerzego trudne zadanie. Placówka w minionych latach przynosiła straty. – Posiadamy 10 szpitali, utworzyliśmy centralny dział zakupów dzięki czemu negocjujemy lepsze ceny za zakup materiałów, leków czy dostawy energii. To jest największa rzecz, na której możemy generować oszczędności. Nie mamy problemu z nadmiarem kadry, mamy problem z pozyskaniem lekarzy i pielęgniarek, także żadne zwolnienia nie wchodzą w grę – zapewniał podczas konferencji Ireneusz Pikulicki.
Realizując usługi w ramach systemu publicznego, EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych. – zapewnił Dyrektor Operacyjny EMC Ireneusz Pikulicki.

Waldemar Taranowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *