SZKOLENIE Z KSIĘGOWOŚCI DLA KGW ZA NAMI!

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Sercem dla regionu” w Kamieniu Pomorskim odbyło się szkolenie z zakresu rozliczeń finansowych w Kołach Gospodyń Wiejskich. Zorganizowane zostało dzięki współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej ze Szczecina.  

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swoją drugą młodość, dzięki ustawie z dnia 9 listopada 2019 roku. Pomoc przy formalno-prawnych aspektach ich działania udzielana była w ramach projektu „Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dla regionu szczecińskiego”.

Szkolenie było okazją do przekazania wiedzy z zakresu finansów i księgowości, tak ważnych w aspekcie działania każdej organizacji. Koła Gospodyń Wiejskich to wyjątkowe podmioty, mogą uzyskiwać dochody ze sprzedaży swoich produktów, realizować różne projekty społeczne czy nawet prowadzić działalność gospodarczą. Uczestnicy szkolenia omówili dokumentację finansową, zasady organizacji zbiórek publicznych i loterii oraz dokumentację potrzebną do księgowania dochodów i rozchodów. Wszystko zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 roku w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich.

Szkolenie prowadziła Emilia Kowalska z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie. W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele KGW z powiatów kamieńskiego, gryfickiego i goleniowskiego. Gościliśmy KGW z Bagna (gm. Nowogard), Rybokarty (gm. Gryfice), Darżewa (gm. Brojce), Świerzna, Gostynia, Margowa (gm. Świerzno), Samlina (gm. Golczewo), Rozwarowa i Trzebieszewa (gm. Kamień Pomorski), Międzywodzia i Łukęcina (gm. Dziwnów) i Zastania (gm. Wolina).

„W ramach działalności statutowej naszej organizacji staramy się wspierać organizacje pozarządowe z terenu naszego regionu. Szkolenie z finansów i księgowości było wskazane jako jedno z potrzeb naszych KGW, więc rozpoczęliśmy jego organizację. W naszym powiecie są KGW, które już w tym roku pozyskały na swoją działalność ponad 10.000,00 zł z różnych projektów. To pokazuje jak ważną rolę zaczynają pełnić w naszych społecznościach lokalnych” – podsumował szkolenie Ariel Juszczak, organizator szkolenia i Przewodniczący „Sercem dla regionu”.

Organizatorzy serdeczne podziękowania kierują na ręce Polskiego Stowarzyszenia Osób Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kamieniu Pomorskim za gościnę i pomoc w organizacji szkolenia.

 Tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie „Sercem dla regionu”/Agata Gdaniec

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *