Szanowny Panie Sołtysie, razem zachęcajmy do szczepień

Marszałek województwa napisał do 1709 sołtysów z Pomorza Zachodniego, by jako liderzy swoich małych ojczyzn zachęcali do szczepień przeciw COVID-19. – Ogólnopolskie kampanie nie przynoszą spodziewanych efektów, wciąż wiele osób jest sceptycznie nastawionych do kwestii szczepień – zwraca uwagę Olgierd Geblewicz. – W mojej ocenie najlepsze efekty może przynieść wsparcie sołtysów, którzy cieszą się największym zaufaniem mieszkańców.

Wysyłanie ponad 1700 listów podpisanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza rozpoczęło się we wtorek, 5 października. W każdej przesyłce oprócz urzędowego pisma znajduje się ulotka „Bądź odpowiedzialny. Pomyśl o innych. #Szczepimy się”. Celem akcji jest zachęcenie do szczepień, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo zdrowotne obywateli i sytuacja gospodarki.

Nie wiemy, ile potrwa pandemia. Nie mamy pewności, że nastąpi to nawet do końca bieżącego roku. Z niepokojem obserwujemy, że liczba dziennych zakażeń koronawirusem jest coraz wyższa. Bez wątpienia mamy do czynienia z kolejną falą pandemii. Szczepienie jest jedną z najwłaściwszych metod, aby nie zachorować, aby uniknąć kolejnych lockdownów, nie doprowadzić do destabilizacji rynku pracy czy zamknięcia szkół – argumentuje marszałek Olgierd Geblewicz w liście do sołtysów.

Liczba w pełni zaszczepionych Polaków nie przekroczyła jeszcze 20 milionów. Akcja szczepień wyraźnie wyhamowała. Z powodu nikłego zainteresowania obywateli zamykane są kolejne punkty szczepień. To bardzo niepokojące wiadomości, szczególnie w kontekście rosnącej z dnia na dzień liczby zakażeń. Tzw. czwarta fala pandemii koronawirusa narasta. Jak przekonać osoby, które mimo apeli lekarzy, naukowców, nadal nie skorzystały z bezpłatnych szczepień? Jak zachęcić tych, których nie przekonały ani dramatyczne statystyki dotyczące koronawirusa, ani telewizyjne spoty, ani loteria dla zaszczepionych? W niektórych gminach wiejskich na Pomorzu Zachodnim zaszczepionych jest mniej niż 40 procent.

Ogólnopolskie kampanie nie przynoszą spodziewanych efektów, wciąż wiele osób jest sceptycznie nastawionych do kwestii szczepień – zwraca uwagę marszałek województwa.

I apeluje do sołtysów, by jako osoby cieszące się największym zaufaniem mieszkańców, zachęcały do szczepień przeciw COVID-19.

Dzięki codziennej pracy sołtysów wsie i miejscowości Pomorza Zachodniego tętnią życiem, aktywnością kulturalną i społeczną. Potrafią Państwo motywować mieszkańców do działania, ale także słuchać codziennych trosk i problemów. Są Państwo prawdziwymi liderami swoich małych ojczyzn – podkreśla Olgierd Geblewicz. – Głęboko wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu w spotkania z lokalną społecznością i dobrym rozmowom uda się sprawić, by wzrosło tempo szczepień – pisze marszałek.

To kolejna inicjatywa władz samorządu województwa propagująca akcję #szczepimysię. W sierpniu zorganizowany został konkurs „Zachodniopomorski Lider Szczepień”, a liczba osób zaszczepionych na Pomorzu Zachodnim wzrosła w tym czasie o 70 tysięcy. Gminy, które osiągnęły najwyższy poziom wyszczepienia (Ustronie Morskie, gmina wiejska Świdwin, Pełczyce i Choszczno) otrzymały w nagrodę po 100 tysięcy złotych.

Na Pomorzu Zachodnim zaszczepionych jest nieco ponad 50 procent z 1,7 mln mieszkańców. Najwięcej w gminach: Ustronie Morskie – 68 proc., Rewal – 60,3 proc., Dziwnów – 58,5, Dobra (Szczecińska) – 57,7; w Szczecinie – 57,4, w mieście Kołobrzeg – 56,1, gminie miejsko-wiejskiej Międzyzdroje 55,4 proc. Najmniej zaszczepionych jest w gminie wiejskiej Sławno (38,8 proc.).

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top