Sydonia i Gryfici”, czyli o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy

Autorka książki „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbieta Cherezińska będzie gościnią spotkania z cyklu „Otwarta społeczność” (3 października, godz. 18). Na wydarzenie zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Przemysław Wraga i o. Tomasz Dostatni – dominikanin, który poprowadzi kolejną fascynującą debatę.

 Klątwa rzucona przez Sydonię na ród Gryfitów to jedna z najbardziej znanych regionalnych legend. Historia intrygująca mieszkańców Pomorza Zachodniego, naukowców i pisarzy. O czasach świetności Księstwa Pomorskiego, ale też jego mrocznych tajemnicach i tzw. polowaniach na czarownice opowie Elżbieta Cherezińska, autorka książki „Sydonia. Słowo się rzekło”.Dlaczego w 1620 roku Sydonia von Borck została stracona? Jak się broniła przed zarzutami o czary? Dlaczego jej procesem żyło całe Księstwo? I co wydarzyło się po śmierci Sydonii? Kto chce się tego dowiedzieć – koniecznie powinien wybrać się na spotkanie w Książnicy Pomorskiej.

Elżbieta Cherezińska – mieszkająca w Kołobrzegu pisarka i teatrolog przestudiowała wiele starych dokumentów, nawet stenogramów przesłuchań, by zrekonstruować historię niezwykłej szlachcianki von Borck. I opisać losy najsłynniejszej pomorskiej czarownicy.

Spotkanie z autorką i zapowiadającą się fascynująco dyskusję poprowadzi Tomasz Dostatni OP. Na wydarzenie zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i p.o. Dyrektor Książnicy Pomorskiej Przemysław Wraga.

Cykl spotkań „Otwarta społeczność” tytułem nawiązuje do jednego z filarów Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego. Wzmacnianie potencjału demograficznego, eliminowanie nierówności społecznych, integracja, aktywizowanie wspólnot lokalnych – to priorytety dla władz regionalnych. Pomysł debat zrodził się w 2020 roku, kiedy z Lublina do Szczecina przybył ojciec Tomasz Dostatni, znany kaznodzieja i publicysta, duszpasterz inteligencji.

Pod hasłem „Otwarta społeczność” w Książnicy Pomorskiej odbyły się już debaty na ważne tematy społeczne (np. uchodźcy) i historyczne. Przypomniano sylwetki Edmunda Bałuki – legendarnego przywódcy strajku w Stoczni Szczecińskiej oraz Vaclava Havla – słynnego opozycjonisty, pisarza i Prezydenta Czechosłowacji, a później Prezydenta Republiki Czeskiej.

Zaproszenie Tomasza Dostatniego OP przyjęli m.in. Adam Michnik i Jarosław Kurski, który do Szczecina przyjechał ze swoją najnowszą książki „Dziady i dybuki”. O swojej pracy i życiu w Watykanie opowiadała Hanna Suchocka, była premier RP i „Ambasador u trzech papieży”. Taki jest tytuł publikacji opisującej czasy pontyfikatów Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

W Książnicy Pomorskiej odbyło się też niezwykłe spotkanie „pod żaglami”, które dedykowano kapitanowi Wojciechowi Jacobsonowi, słynnemu szczecińskiemu żeglarzowi i wykładowcy akademickiemu.

Debaty z cyklu „Otwarta Społeczność” współorganizuje i finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

OTWARTA SPOŁECZNOŚĆ

„Sydonia i Gryfici”

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską,

autorką książki „Sydonia. Słowo się rzekło.”

3 października 2023 r. (wtorek) godz. 18

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica

Ul. Podgórna 15/16 Szczecin

Sala im. Zbigniewa Herberta

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

To top