22-12-2017 » Kamień Pomorski

Świąteczne elektryczne światełka rozbłyskują na choinkach od 1882 roku!

Cieszymy się, radujemy się, nastaniem jakże przez nas pożądanych rodzinnych świąt bożonarodzeniowych. Trwają ostatnie przygotowania w domach, w kuchniach, trwa odwieczne stanie w długich kolejkach w sklepach i szukanie tańszego oczywiście karpia. W wielu domach stoi już choinka. A to żywa, świerkowa czy bardziej szlachetna, jak jodła kaukaska. A to znowuż sztuczna.

Niewątpliwie jednym rekwizytów zielonego drzewka są oczywiście świecące lampki. I zapewne niewiele osób zastanawia się, czy nawet by nie pomyślało, zadając sobie pytanie – od kiedy one tak świecą na choinkach?

Okazuje się, że to historia długa, bowiem choinkę po raz pierwszy oświetlił w domu przyjaciela, znany z wielu wynalazków, Amerykanin, Thomas Alva Edison. A było to w Nowym Jorku, dokładnie 22 grudnia 1882 roku! Z czasem, gdzie była elektryczność, gdzie przede wszystkim bogactwo, bo nie wszystkich było stać na ten „luksus”, tam były świecące lampki.

Przez długi, bardzo długi czas, i to w ogromnej większości, ludzie nie mieli do nich dostępu, bowiem były przede wszystkim… drogie i dość prymitywne. Posiłkowano się zatem zwykłymi, często zdobionymi, zwykłymi świeczkami, co z drugiej strony było zagrożeniem pożarem. Miały one swój czar, swój urok.

Na dobrą sprawę w Europie, bo moda na elektryczne świecidełka przyszła oczywiście zza Wielkiej Wody, lampki elektryczne zaczęto coraz częściej używać pod koniec lat 60. Najpóźniej trafiły one za Wschodnią, socjalistyczną Kurtynę. Z czasem lampki elektryczne były udoskonalane i dziś zachwycamy się nowoczesnym, LED – owym oświetleniem, które jest tanie i ma również tę zaletę, że nie jest energochłonne.

Kim był Thomas Alva Edison (ur. 1847 r., zm. 1931 r.)? To amerykański wynalazca – samouk i przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to ponad 1.000 patentów (!), z których wystawionych na jego nazwisko jest w Stanach Zjednoczonych  było aż 1.093, a poza nimi – 1.239 ! Między innymi, w roku 1879 opatentował żarówkę elektryczną. Pracował nad jej rozwinięciem, udoskonalał ją, stąd też  również pomysł jego autorstwa, na oświetlenie prądem elektrycznym świątecznego zielonego drzewka.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *