Sukcesy olimpijczyków z regionu podczas igrzysk osób niesłyszących w Brazylii.

Nagrody od Marszałka Województwa za postawę i osiągnięcia. Z pięcioma medalami wrócili z XXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących w brazylijskim Caxias do Sul sportowcy z Pomorza Zachodniego. Zawodniczki i zawodnicy, którzy na co dzień reprezentują barwy klubu „Korona” Szczecin, wywalczyli dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy krążek. Za udany start i wysokie osiągnięcia otrzymają nagrody od Marszałka Województwa. Olgierd Geblewicz i Stanisław Wziątek wręczą je w Szczecinie w środę, 20 lipca 2022 roku.

XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących były dla polskiej kadry bardzo udane. Polacy zdobyli aż 42 medale, z czego 5 z nich przypadło w udziale zachodniopomorskim sportowcom. Złote krążki  wywalczyli dla Pomorza Zachodniego lekkoatleci: Bartosz Brzeziński w skoku wzwyż (192 cm) oraz Kacper Borowski w biegu sztafetowym 4×400 metrów. Po srebrne medale sięgnęły piłkarki nożne Ewa Liścioch i Justyna Siwek (w finale Polska po rzutach karnych uległa USA). Brąz zdobył Damian Szyszkowski w dziesięcioboju (5152 pkt.).

Udany start oraz wysokie osiągnięcia są okazją do organizacji okolicznościowego spotkania ze sportowcami niesłyszącymi z regionu. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wręczy medalistom igrzysk w Brazylii reprezentującym Pomorze Zachodnie specjalne nagrody finansowe – 50 tys. zł za złoto, 40 tys. za srebro
i 30 tys. zł za brąz. Gratyfikacje otrzymają również trener i pozostali zachodniopomorscy uczestnicy olimpiady. Na ten cel Urząd Marszałkowski przeznaczy blisko 250  tys. zł.

Do rywalizacji w brazylijskim Caxias do Sul przystąpiły reprezentacje 101 państw. Polska kadra liczyła 155 sportowców uprawiających lekkoatletykę, siatkówkę, kolarstwo, piłkę nożną, judo, koszykówkę i pływanie. Wśród nich 14 osób to przedstawiciele Pomorza Zachodniego – zawodniczki, zawodnicy i trener SKSG „Korona” Szczecin. W Brazylii najliczniejsza grupę z naszego regionu stanowili lekkoatleci: Agata Kosztowny, Monika Nowak, Bartłomiej Janda, Daniel Kowalik, Rafał Nowak, Damian Szyszkowski, Bartosz Brzezicki i Mateusz Borowski. Ich opiekunem był trener Rafał Śliwka. Ponadto oglądaliśmy piłkarki i piłkarzy nożnych: Ewę Liścioch, Justynę Siwek i Tomasza Mola, a także siatkarzy – Rafała Pietrzykowskiego oraz Macieja Czepulonisa.

 

Łukasz Jucha

Gabinet Marszałka

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top