Stypendia artystyczne marszałka. Podwajamy stawkę.

Nie trójka, a szóstka artystów zostanie w tym roku stypendystami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

To wyjątkowo trudny czas dla artystów, bo nie mogą nas cieszyć, wzruszać i inspirować na scenach, w galeriach czy przestrzeni miejskiej.  Postanowiliśmy więc w tym roku powiększyć grono osób, które zostanie stypendystami i podwoić środki, które trafią na realizację ich działań artystycznych. Izolacja kiedyś się skończy i musimy mieć nie tylko gdzie wracać, aby przeżywać sztukę, ale potrzebujemy przede wszystkim osób, które ją tworzą – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Po decyzji Zarządu Województwa o zwiększeniu puli stypendium, łączna kwota wsparcia wynosi teraz 90 tys. zł. Artyści wnioski mogli składać do 27 marca. Wpłynęło 20 zgłoszeń.

O środki mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być również autorzy projektów, których tematyka dotyczy Pomorza Zachodniego.

W poprzednim roku stypendystami zostali Michał Martyniuk, Aleksandra Rydzkowska i Katarzyna Wójcicka. Zrealizowane projekty to jazzowe mikrokoncerty w przestrzeniach miasta, scenariusz filmu dokumentalnego oraz ilustrowana powieść dla dzieci.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 roku. Oznacza to liczbę 42 dotychczasowych stypendystów i kwotę ponad pół miliona złotych na wsparcie młodych twórców.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top