Fundacja RECAL od dawna angażuje się w edukację najmłodszych na temat ochrony środowiska oraz recyklingu. W odpowiedzi na ograniczenia związane z pandemią, skutkujące zawieszeniem szeregu aktywności dla najmłodszych, Fundacja postanowiła wesprzeć nauczycieli i rodziców, dostarczając atrakcyjny dla małych odbiorców i, co najważniejsze, bezpłatny materiał edukacyjny na temat recyklingu opakowań.
W tym celu eksperci Fundacji przygotowali trzy edukacyjne słuchowiska oparte na scenariuszach znanych spektakli teatralnych: „Ala w Alulandii” części 1 i część 2 oraz „Ala na Tropach Recyklingu”. Spektakle, które od kilkunastu lat były wystawiane niemal stukrotnie w placówkach edukacyjnych, które zdobywały najlepsze miejsca w Programie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”, do dziś cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych.
Przygotowane przez Fundację RECAL słuchowiska przedstawiają przygody Ali, puszki Pusi i Alugatora, i w humorystyczny sposób przekazują wiedzę o recyklingu opakowań, w szczególności tych aluminiowych. Mówią m. in. o selektywnej zbiórce opakowań prezentując wartości takie jak przyjaźń, pogoda ducha oraz aktywność fizyczna. Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat.
Słuchowiska są dostępne na:
1. Stronie recal.pl/publikacje pliki w formacie mp3 (z możliwością bezpłatnego pobrania): RECAL PUBLIKACJE
2. Kanale Fundacji RECAL na kanale YouTube (link): FUNDACJA RECAL
Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów i producentów aluminium. Od 1995 roku prowadzi działania mające na celu wzrost poziomu odzysku opakowań aluminiowych, m.in. realizując programy „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” oraz „ Każda Puszka Cenna, czyli polską edycję paneuropejskiego Every Can Counts. Wieloletnia współpraca z jednostkami samorządowymi, oświatowymi, organizacjami odzysku opakowań, organizatorami wydarzeń i innymi partnerami zaowocowała stworzeniem platformy współpracy dla firm i instytucji które wspierają gospodarkę w obiegu zamkniętym.
RECAL działa na różnych płaszczyznach i chętnie się włącza projekty edukacyjne. Z okazji Dnia Dziecka 2020, w dobie pandemii RECAL przygotował we współpracy z Dworem Artusa w Toruniu spektakl online. Fundacja wspiera nauczycieli w prowadzeniu edukacji recyklingowej – np. dostarczając pakiety edukacyjne. Wszystkie materiały RECAL są bezpłatne i dostępne na stronie recal.pl i na kanale Fundacji RECAL na Youtube. Więcej informacji na stronie www.recal.pl.