Skromniejsze niż zwykle kamieńskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja…

W tym roku po raz wtóry tak się złożyło, że pierwszy majowy weekend wydłużył nam się bardzo, a stało się to za sprawą wolnych dni: środowego Święta Pracy i dzisiejszych, piątkowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Właśnie dziś przypada 228. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Była to w rzeczy samej Ustawa Rządowa z dnia 3 maja roku 1791, która zarazem regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną spisaną konstytucją.

Z tej ważnej dla Polski okazji w Kamieniu Pomorskim w dzisiejszym dniu odbyły się wyjątkowo skromne uroczystości, które rozpoczęto mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny, celebrowanej w obecności kilku pocztów sztandarowych i sporej rzeszy wiernych.

Następnie obchody przeniesiono na dziedziniec Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica, gdzie po króciutkim przemówieniu pani wicestarosty Powiatu Kamieńskiego, w obecności władz samorządowych, przedstawicieli różnych instytucji oraz młodzieży, delegacje złożyły pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica symboliczne biało – czerwone wiązanki kwiatów.

Szczęściem w ten trwający długi weekend z iście kapryśna pogodą, podczas uroczystości świeciło słońce, które w pewien sposób natchnęło we wszystkich dobrego ojczyźnianego ducha. Dodajmy, iż na dziedzińcu kamieńskiego ZSP uroczystości odbyły się po raz trzynasty z rzędu. Szkoda tylko, że nie po raz pierwszy zresztą, mieszkańcy miasta, jak i kamieńskiej gminy nie popisali się , bowiem w uroczystości przy pomniku brała udział ich namiastka.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *