Samorządowcy z pomocą na programy in vitro. Szczecin i Kołobrzeg sięgnął po fundusze

Marszałek Województwa zdecydował o kontynuacji programu pomocy finansowej dla samorządów, które zdecydowały się w na realizację przedsięwzięć polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. W 2020 roku zaplanował na ten cel 190 tys. zł. Dzięki opracowanym dokumentom i złożonym wnioskom wsparcie przyznano Szczecinowi oraz Kołobrzegowi.

Środki na procedury in vitro Urząd Marszałkowski przyznał zachodniopomorskim samorządom po raz trzeci. Program wsparcia w zakresie leczenia niepłodności realizowany jest przez władze samorządu województwa od 2018 roku. Po tegoroczne dofinansowanie sięgnęła Gmina Miasto Szczecin i Miasto Kołobrzeg. Szczecin skorzysta z funduszy drugi raz, a Kołobrzeg otrzyma je po raz pierwszy. W sumie do obu miast trafi pomoc w wysokości 190 tys. zł.

Program, który pomaga samorządom w realizacji procedur in vitro to wielkie wyzwanie dla każdej ze stron. Doceniam wysiłki włodarzy miast, którzy stworzyły warunki parom dotkniętym brakiem potomstwa. Takich osób w Zachodniopomorskiem wcale nie jest mało – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Środki na in vitro Szczecin otrzymał drugi raz z rzędu. Ich pozyskanie umożliwił program leczenia niepłodności przyjęty na lata 2019 – 2021. W okresie jego trwania pomocą ma zostać objętych około 150 szczecińskich par. W 2020 r. wsparcie wynosi 140 tys. złotych. Fundusze pozwolą na wykonanie 29 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

Wsparcie przyznano także Miastu Kołobrzeg. Nadmorski samorząd pomoc na in vitro otrzymał po raz pierwszy. To 50 tys. zł. Dofinansowanie było możliwe, bo kołobrzescy radni miejscy uchwalili program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2019-2023 i skorzystać z niego ma 100 par zamieszkujących Kołobrzeg (po 20 par na każdy rok realizacji). W 2020 roku ze środków Marszałka Województwa sfinansowanych zostanie 10 procedur.

Szczecin i Kołobrzeg nie są jedynymi lokalnymi samorządami w regionie, które zdecydowały się na pozyskanie marszałkowskich środków na procedury in vitro. W 2018 i 2019 roku finansową pomoc w wysokości blisko 90 tys. zł otrzymał Szczecinek, który okazał się prekursorem w realizacji programów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na Pomorzu Zachodnim. Było to możliwe dzięki przyjętym założeniom obejmującym lata 2017-2019. Tylko w ubiegłym roku skorzystać z nich miało 20 par.

W 2020 roku Urząd Marszałkowski zaplanował 190 tys. zł dla gmin i powiatów Pomorza Zachodniego, które zdecydują się na realizację programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Nabór wniosków prowadzono od stycznia. Z pomocy finansowej na in vitro mogły skorzystać te lokalne samorządy, które posiadają opracowany oraz pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie z budżetu województwa mogło wynieść do 50% całkowitej wartości przedsięwzięcia.

Łukasz Jucha

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top