Rzutem na taśmę. Nowe projekty w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym

Część środków z programu REACT-EU oraz oszczędności w Regionalnym Programie Operacyjnym  zostanie przeznaczona na realizację kolejnych projektów w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym. Szansę na skorzystanie z eurofunduszy otrzymało 10 samorządów. Zaplanowano na ten cel ponad 8,8 mln zł dofinansowania. To środki m.in. na termomodernizację jednorodzinnych  budynków.

 Część przyznanych dotacji pochodzi ze środków REACT-EU, a więc przeznaczonych na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Dzięki nim projekty, które do tej pory znajdowały się na liście rezerwowej w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym, otrzymały szansę  na realizację.  Taka sytuacja dotyczy pięciu zachodniopomorskich gmin: Ińsko, Pełczyce, Płoty, Gościno i Kalisz Pomorski. Rezultatem zaplanowanych działań będzie przeprowadzenie pełniej lub częściowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz z wymianą około 120 sztuk źródeł  ciepła na mniej emisyjne. Łączna kwota dofinansowania dla tych samorządów wynosi ponad 6,2 mln zł.

Ponadto w wyniku powstałych oszczędności w Regionalnym Programie Operacyjnym do dofinansowania został skierowany projekt „Poprawa efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego w gminie Nowogródek Pomorski poprzez modernizację energetyczną budynków jednorodzinnych”. W tym przypadku  kwota dofinansowania wyniesie ponad 1,3 mln zł. Szacuje się, że w wyniku realizacji tego projektu mieszkańcy tej gminy  będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pełnej lub częściowej termomodernizacji wraz z wymianą 30 sztuk źródeł ciepła.

Ponadto w wyniku zwiększeniu alokacji w części ZPA dotyczącej wymiany nieefektywnych źródeł  ciepła dotację otrzymają cztery samorządy. Są to gminy: Bierzwnik, Polanów, Przybiernów oraz Darłowo. Te samorządy również znajdowały się na liście rezerwowej. Łączna kwota przyznanego dofinansowania powyższym JST wynosi ponad 1,3 mln  zł. Szacuje się, że w wyniku realizacji projektów  mieszkańcy będą mogli dokonać wymiany 150 szt. nieefektywnych źródeł ciepła, co przełoży się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o około 1132 tony równoważnika CO2.

Szczegóły dotyczące poszczególnych projektów dostępne będą na stronach internetowych gmin.

Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top