Rekordowy sezon Mariny Kamień Pomorski

Marina Kamień Pomorski mas za sobą rekordowy sezon. Oddana do użytku w 2012 roku nowa marina w sercu miasta dysponowała w basenie portowym w momencie oddania do użytkowania 240 miejscami postojowymi. 2017 roku stacjonowało w niej 284 rezydentów! To właśnie na całoroczną obsługę rezydentów nastawiona jest Marina Kamień Pomorski. Jest też do tego bardzo dobrze przygotowana.

Marek Świderski – Prezes Zarządu Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o.: ambitny plan na ten rok to było przyjęcie 250 rezydentów, czyli takich jachtów, które zdecydują się na postój w naszej marinie przez minimum miesiąc. Mając świadomość tego jaka jest podaż miejsc postojowych w zachodniopomorskim marinach, oraz jaką renomą cieszy się kamieńska marina, byliśmy przygotowani jednak na większą ilość. Zawczasu zwiększyliśmy ilość miejsc postojowych dostawiając nowe odnogi cumownicze oraz przygotowując miejsca postojowe w basenie i na placach do zimowania w Marinie Technicznej. Zakupiliśmy też nowy wózek widłowy o udźwigu 16t do wodowania i wyciągania z wody jachtów. Liczba 284 rezydentów nie jest więc dla mnie zaskoczeniem. Jest raczej utwierdzeniem mnie i mojej załogi w tym, że to co robimy, robimy dobrze. Jeden z naszych rezydentów, który jest cukiernikiem i piekarzem przysłał nam nawet z okazji podsumowania sezonu dwa torty: jeden dla „Najlepszej Mariny” i drugi dla „Najlepszych Bosmanów”. Ale nie tylko bosmanów marina ma najlepszych. Cały zespół, bez wyjątku, to kompetentni, pracowici i oddani firmie pracownicy. To oni powodują, że Marina Kamień Pomorski jest tym czym jest – jednym z najlepszych portów jachtowych na południowym Bałtyku.

Z 284 jachtów stacjonujących w marinie 162 jednostki to klienci całoroczni, którzy zdecydowali się również na zimowanie: 48 w trzech hangarach, 112 na specjalnie przygotowanych do tego placach. Pozostałe jachty zimują w basenie portowym. Zapleczem zimowym kamieńskiej mariny jest Marina Techniczna wybudowana na bazie starej Przystani Żeglarskiej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To właśnie Marina Techniczna powoduje, że Kamień Pomorski to wymarzone miejsce do całosezonowego i całorocznego postoju jachtu. Cumują tu przeważnie jachty armatorów z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego, ale spotkać też można rezydentów z  Warszawy, Łodzi, Lublina, Kielc, Gdańska czy Olsztyna, jak również z Czech, Niemiec a nawet z Norwegii.

Zapełnienie się mariny będzie miało też swoje odbicie w wynikach finansowych Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o. Za pierwszych 10 miesięcy roku spółka osiągnęła 82.500 zł zysku przy 870.000 zł przychodów. Zysk będzie również odnotowany na koniec roku, a spółka powinna pierwszy raz przekroczyć 1 mln zł obrotów. Do 2023 roku zarząd mariny szacuje, że będzie w niej cumowało 400 jachtów.

Tekst i zdjęcia: Marina Kamień Pomorski

Konferencja prasowa

W dnu 8 grudnia w siedzibie Kamieńskiej Mariny odbyła się konferencja prasowa Prezesa Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o. Marka Świderskiego, poświęcona podsumowaniu sezonu żeglarskiego w 2017 roku. Podczas spotkania Prezes Świderski przedstawił szereg wykresów obrazujących sytuacje finansowa Mariny Kamień Pomorski. Jak wynika z tego materiału, z roku na rok sytuacja finansowa Spółki jest coraz lepsza. Rośnie lista klientów spółki wzrastają przychody. Spółka podjęła szereg działań zmierzających do zwiększenia przychodów. Niestety mimo systematycznego wzrostu głównym źródłem finansowania Spółki jak na razie pozostaje dotacja Gminy Kamień Pomorski. Według założeń za kilka  lat spółka utrzymywać się będzie samodzielnie. Według Prezesa Mariny Kamień Pomorski decyzja o budowie mariny o takiej wielkości była właściwa. Według niego błędem było wyłącznie wybór droższych materiałów, co spowodowało, że koszt inwestycji był wysoki. W planach spółki na najbliższe lata jest przyjęcie nowych terenów wzdłuż zalewu i rozbudowa mariny wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Jak wynika zaprezentowanego przez Prezesa Spółki  materiału Marina Kamień Pomorski zmierza w dobrym kierunku i wypowiedzi co niektórych osób krytykujących powstanie mariny w Kamieniu Pomorskim były chybione.

Położenie gminy Kamień Pomorski nad Zalewem Kamieńskim, bliskość morza predysponuje ją do rozwoju żeglarstwa. Żadna poważna inwestycja na świecie nie zwraca się po roku czy dwu latach.

W mojej ocenie budowa  Mariny Kamień Pomorski to była właściwa decyzja. Teraz sytuacja tej spółki jest w rękach Zarządu spółki. I dobrze by było by spółka ta zawsze była  z dala od sporów politycznych i mogła liczyć  na życzliwość  lokalnych władz  zarówno dziś jak i w następnych kadencjach.

Waldemar Taranowicz

 

 

.

Jeden komentarz na temat: Rekordowy sezon Mariny Kamień Pomorski

  1. Avatar Pijiot pisze:

    O proszę bardzo. To jednak Karpiński miał rację? A tyle go opluwali co niektórzy za budowę tej mariny. Jak się chce to można.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *