Prąd ze słońca w szpitalu powiatowym w Połczynie-Zdroju. Blisko 400 tys. zł unijnej dotacji

Na dachu szpitala w Połczynie-Zdroju powstanie instalacja fotowoltaiczna, a w efekcie zmniejszą się bieżące rachunki za prąd. Lecznica na wykonanie inwestycji otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 400 tys. zł ze środków Unii Europejskiej. W piątek, 29 stycznia 2021 r. została zawarta umowa na realizację tego projektu. Podpis na dokumentach złożyli prezes Violetta Smolarska oraz Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Świdwiński Mirosław Majka.

Dzięki przyznanej dotacji na połaciach dachu budynku szpitala zostanie zbudowana mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 49,6 kW.  Panele rozmieszczone zostaną w czterech zestawach w orientacji wschód – zachód. Każdy z zestawów zawierać będzie średnio ok. 39 paneli, zamontowanych w układzie poziomym w 13 kolumnach i 3 rzędach. Łącznie planuje się zamontowanie 156 paneli fotowoltaicznych i 4 inwertery.  Produkcja energii elektrycznej z OZE ma wynieść ok. 36,0 MWhe/rok.

Przyjazny Szpital w Połczynie-Zdroju pobiera duże ilości energii elektrycznej, co generuje koszty. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po rozwiązanie, które przyczyni się do oszczędności. Będą również efekty środowiskowe – ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, a zatem podniesienie prestiżu Szpitala dbającego o środowisko naturalne podmiotu – mówi prezes Zarządu Violetta Smolarska.

Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonym na wspieranie gospodarki niskoemisyjnej. Do tej pory z działania 2.10 (szpital z tych środków pozyskał dofinansowanie) przeprowadzono trzy nabory projektów. W efekcie zawarto umowy na łączną kwotę dofinansowania ze środków UE w wysokości przekraczającej 357 mln zł. Zakończonych i rozliczonych jest 135 projektów, kolejne są w realizacji.

Wspieranie działań ekologicznych to nasze wyzwanie XXI wieku i zobowiązanie dla nas wszystkich. To nasze codzienne wybory, ale i realizacja inwestycji takich jak ta. Cieszę się, że po unijne dotacje sięgają nie tylko podmioty prywatne, ale też instytucje publiczne działające w sektorze opieki zdrowotnej, które również stawiają na odnawialne źródła energii – mówi Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Projekt przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych o 29,9 MgCO2/rok.

Koszt całkowity projektu to ponad 558 tys. zł, dofinansowanie wyniesie blisko 386 tys. zł.

Inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2021 r

Rok 2021 został ogłoszony  Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top