09-02-2021 » Kamień Pomorski

Pozorne oszczędności w WFOŚ. Marszałek żąda wyjaśnień

 O niemal 3,4 mln zł wzrosły koszty pensji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie od momentu, gdy marszałek stracił wpływ na zarządzanie jednostką. W tym samym czasie o 50 % spadła wartość dotacji udzielanych na przedsięwzięcia służące ekologii. – Pamiętamy, jak PiS argumentował przejęcie wojewódzkich funduszy potrzebą odchudzenia ich zarządów i oszczędności na wynagrodzeniach. Fakty są takie, że od 2015 roku pensje wzrosły o 40 %, podczas gdy wartość dotacji jest mniejsza o połowę. Rzeczywistość pokazuje po raz kolejny hipokryzję PiS – koszty utrzymania jednostki wzrosły, a wyniki pracy – na przykład walka ze smogiem i wymiana starych „kopciuchów” na ekologiczne piece – budzi głębokie rozczarowanie – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Sprawa rosnących wynagrodzeń w Funduszu wyszła na jaw, gdy Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zapoznał się z przekazaną przez WFOŚiGW informacją o prognozowanych przychodach i kosztach na lata 2020-2024. W tej sprawie marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie do prezesa i Rady Nadzorczej Funduszu.

Zaniepokojenie nasze budzi wzrost kosztów funkcjonowania organów i biura Funduszu, a w szczególności kwot przeznaczonych na wynagrodzenia” – czytamy w piśmie. – „Analiza dokumentów finansowych przedstawianych co roku przez Fundusz wskazuje, iż od roku 2015 do roku 2020 wynagrodzenia i składniki od nich naliczane wzrosły o 3 mln 394 tys. Z przedstawionej informacji wynika dalszy wzrost kwot na wynagrodzenia w kolejnych latach, które w 2023 r. mają wynieść 16 mln 60 tys. złotych, czyli o 6 mln 954 tys. więcej w stosunku do 2015 roku”.

Jak wytłumaczyć zwiększenie planowanych i już wydatkowanych środków, skoro uzasadnieniem zmian legislacyjnych dotyczących składu osobowego Zarządu oraz Rady Nadzorczej WFOŚiGW, wprowadzonych w życie przez rząd Zjednoczonej Prawicy miała być redukcja kosztów funkcjonowania Funduszu? – pyta Olgierd Geblewicz. – Kuriozalna jest dysproporcja pomiędzy wzrostem płac a spadkiem wartości bezzwrotnych dotacji. W 2019 r. wypłacono o 10 mln zł mniej w tym zakresie w stosunku do roku 2015.

Marszałek zaapelował o wdrożenie w życie założeń oszczędności, a także wyjaśnienie nieuzasadnionego wzrostu kwoty po stronie wydatków na funkcjonowanie Funduszu, w odniesieniu do założeń przyświecających wprowadzonym przed kilkoma laty zmianom w organizacji Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *