Pomorze Zachodnie z szansą na dziewięć ekomurali w 2022 roku  

Dziewięć ekologicznych malowideł ma szansę powstać w regionie w 2022 roku. Do siedmiu lokalizacji, które poznaliśmy w styczniu, dojdą dwie kolejne. Wszystko za sprawą zakończonego otwartego konkursu ofert w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Urząd Marszałkowski – z własnego budżetu – przeznaczy na ten cel blisko 60 tys. zł.

 Pierwsze dwa ekomalunki powstały w ub.r. Ich sukces sprawił, że i w 2022 roku w sferze ochrony środowiska Urząd Marszałkowski postawił na zaprojektowanie i wykonanie murali, które charakterem  i tematyką w kreatywny sposób poruszają zagadnienia proekologiczne. Ogłoszony w lutym nabór trwał  do 14 marca. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wybrał dwie organizacje pozarządowe. Powstaną dwa murale. Jeden w Szczecinie i jeden w Świdwinie.

Niewątpliwie murale mają walor estetyczny. To wizytówka zielonego regionu, jakim jest Pomorze Zachodnie i efektywny filtr powietrza. Idea ekomalowideł pojawiła się w poprzednim roku. Spodobała się mieszkańcom województwa, dlatego wykorzystując środki unijne, a teraz także środki własnego budżetu zdecydowaliśmy o kontynuacji tworzenia malunków w zachodniopomorskich miastach – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na powstanie murali samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu prawie 60 tys. zł. Blisko
40 tys. zł otrzyma Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Świdwinie. Ekomalowidło  ma powstać do końca czerwca na szczytowej ścianie bloku mieszkalnego przy ul. 1 Maja 17 w Świdwinie.  Z kolei szczecińska Fundacja Rotunda Północna skorzysta z prawie 19 tys. zł. Malunek ma być gotowy do końca lipca br. Pojawi się on w Szkole Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie przy  ul. gen. Ludomiła Rayskiego 9.

Ekomurale będą wykonane w technice zapewniającej minimum 5-letnią trwałość oraz z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych. Dzięki temu rodzajowi farby pomalowane budynki mogą pochłaniać dwutlenek siarki, tlenki azotu czy opary rozpuszczalników. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.
Co więcej, farba niszczy także bakterie, wirusy i grzyby.

Przypomnijmy, że dotąd z pomocą Urzędu Marszałkowskiego podziwiać możemy dwa ekomurale –  w Szczecinie przy rondzie Giedroycia oraz w Szczecinku przy ul. Rzecznej. Oba powstały w 2021 roku w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany przez eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W tym roku, przy wsparciu UE w wysokości 300 tys. zł., pomalowane w ekologiczny sposób mają zostać kolejne obiekty. Wybrano siedem lokalizacji. Poznaliśmy je już w styczniu. Malowanie zaplanowano na czerwiec. Murale mają ozdobić przestrzenie w Połczynie-Zdrój przy ul. Grunwaldzkiej 3, w Wałczu na ścianie bloku przy  ul. Tysiąclecia 2A, w Stargardzie na bloku przy ul. Złotników 7, w Policach przy ul. Wojska Polskiego 51, mw Goleniowie przy ul. Szarych Szeregów 7 oraz w Szczecinie na dwóch ścianach budynku przy  ul. Piłsudskiego 40-42.

Łukasz Jucha
Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top