Pomoc dla mieszkańców Nowej Białej płynie także z Pomorza Zachodniego

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego solidaryzuje się z mieszkańcami Nowej Białej (gm. Nowy Targ), przekazując dotację celową na odbudowę zniszczonej przez ogień infrastruktury. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas XXVIII sesji sejmiku (21 bm.).

Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę, 19 czerwca 2021 r. w godzinach popołudniowych. Ogień błyskawicznie objął blisko 30 budynków mieszkalnych i prawie tyle samo zabudowań gospodarczych. Nieszczęściem dotkniętych zostało 25 rodzin, a straty finansowe w niewielkiej wsi koło Białki Tatrzańskiej przekraczają 12 mln zł.

To nie pierwszy raz, kiedy wspieramy inne regiony i samorządy, które ucierpiały w wyniku katastrof czy klęsk żywiołowych. To naturalny odruch solidarności z poszkodowanymi, ponad politycznymi podziałami – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przyznana przez Radnych Województwa Zachodniopomorskiego dotacja celowa w wysokości 50 tys. zł zostanie wykorzystana na odbudowę gminnego wodociągu, który uległ zniszczeniu podczas pożaru. Środki zostaną przekazane Gminie Nowy Targ.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Zachodniopomorskie solidaryzuje się z innymi samorządami w obliczu różnych nieszczęść. Taka pomoc udzielana była 14 razy. Ostatnio, w lipcu ub. r. dotację celową przekazaliśmy Miastu i Gminie Kańczuga, gdzie w wyniku nawałnic ucierpiało 160 rodzin, a 70 budynków gospodarczych wymagało remontów. W 2019 roku Radni Województwa Zachodniopomorskiego przyznali środki, które miały pomóc w usuwaniu skutków pożarów w Gminie Świerzno oraz Mieście Szczecinek. W roku 2017 Powiat Białogardzki otrzymał 20 tys. zł na odbudowę Domu Pomocy Społecznej. W tym samym roku solidaryzowaliśmy się też z Gminą Parchowo w woj. pomorskim, której pomogliśmy w usuwaniu skutków nawałnicy.

Decyzja w sprawie przyznania dotacji celowej dla Gminy Nowy Targ zapadła 21 września 2021 r. podczas XXVIII Sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Środki zostaną przekazane Gminie Nowy Targ.

Biuro Prasowe

Emilia Wolf

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top