Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenia dla ponad połowy województw, w tym również w Zachodnipomorskim

Nadchodząca noc w wielu miejscach może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla 10 województw. Specjalną uwagę powinni na nie zwrócić mieszkańcy Małopolski.

Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w 10 regionach Polski możemy się spodziewać opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Ze względu na ujemną temperaturę (przy gruncie nawet do -9 stopni Celsjusza) opady będą zamarzać, co będzie skutkować śliską nawierzchnią dróg i chodników.

Alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz północnej części województwa małopolskiego. Obowiązuje on od godz. 18 w sobotę do godziny 9 w niedzielę.

Pogoda na niedzielę. Przed nami wzrost ciśnienia i zanik opadów śniegu

Mieszkańcy województwa małopolskiego muszą także przygotować się na znaczny spadek temperatury w porównaniu z resztą kraju. Alert pierwszego stopnia przed mrozami wydano dla podhalańskich powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego . Synoptycy prognozują, że minimalna temperatura w nocy miejscami od -16 st. do -13 st. Mróź będzie potęgował wiatr o średniej prędkości od 4 do 10 km/h.

Pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. „Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – ostrzega Instytut.

To top