12-10-2015 » Kamień Pomorski

Po wielu latach wreszcie „chodzi” katedralny zegar…

Swego czasu, a było to ładnych kilka miesięcy wstecz, informowaliśmy o rozpoczęciu remontu wschodniej ściany i fundamentów budynku zwanego potocznie dworkiem von Kleista, jak również remoncie ściany głównej wieży katedralnej. Wspominaliśmy również, że jak wówczas zapewnił ks. kanonik, proboszcz miejscowej parafii, uruchomiony zostanie unieruchomiony od lat zegar na wieży.
I stało się, bowiem z początkiem października słowo dane przez proboszcza stało się faktem i zegar po wielu bardzo latach skrupulatnie odnowiony, wskazuje nam bardzo dokładnie wszystkim przechodzącym obok Katedry, godziny i minuty.
Ten „chodzący” element wystroju wieży ma jak najbardziej swój historyczny zarys. Zegar katedry od „zawsze” tam chodził, ale w pewnym momencie przestarzałe wiekiem elementy wehikułu zostały zniszczone zębem czasu.
Specjaliści oceniali, że trudne będzie wyremontowanie poszczególnych elementów, a co za tym idzie, miała to być operacja dość kosztowna.
Jednak upór i determinacja kamieńskiego proboszcza, i rzecz jasna, wszelaka pomoc wielu wiernych, sprawiły, że udało się zebrać odpowiednie fundusze i przy okazji remontu wieży ów zegar został naprawiony i bardzo odmłodniał. I jak zda się zauważyć, dokładnie wskazuje aktualną godzinę.
Jeszcze wielu przechodzących obok Katedry nie zważa na ten fakt, bo i wielu nie jest doinformowanych o tym czasowym fakcie. Ale przechodząc obok świątyni warto skierować wzrok w górę, tam gdzie widać błyszczące wskazówki „chodzącego” zegara.
Miły to widok i budujący zarazem. Od teraz i mieszkańcy miasta i turyści nie będą mieli problemów z ustaleniem aktualnej godziny podczas przechadzania się koło Katedry.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *