Piękne widoki na pierwszą niedzielę wakacji

W harmonii odgłosów natury i dźwięków fortepianu otwarta zostanie platforma widokowa w Widuchowej. Efektowna dwupoziomowa konstrukcja na Słowiańskiej Górze jest jedną z najnowszych turystycznych atrakcji Pomorza Zachodniego. W niedzielę 27. czerwca urokliwa nadodrzańska miejscowość stanie się ekologiczną stolicą województwa – odbędzie się tam piknik promujący przyrodnicze walory regionu, plenerowe warsztaty dla najmłodszych zakończone posadzeniem drzewa, kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła.

Słowiańska Góra to najwyższe (72,6 m) ze wzgórz morenowych znajdujących się na północ od Widuchowej. Doskonale widać z niego rozwidlenie rzeki, czyli miejsce, gdzie zaczyna się Międzyodrze. Panorama jest zachwycająca, dlatego tam zbudowana została dwupoziomowa platforma widokowa. Efektowna konstrukcja w formie pierścienia ma 10 metrów wysokości. Na górny taras z dwóch stron prowadzą schody. Na dolnym zaplanowano przestrzeń odpoczynku z ławkami ustawionymi po okręgu.

W niedzielę około godz. 16 zaplanowane jest oficjalne otwarcie tego wyjątkowego punktu widokowego (wcześniej było to niemożliwe z powodu pandemii). A o godzinie 14 rozpocznie się piknik na Bulwarach Rybackich w Widuchowej, w czasie którego będzie można skosztować lokalnych specjałów, obejrzeć prace rękodzielników, wziąć udział w warsztatach ekologicznych.

Rok Ekologiczny na Pomorzu Zachodnim to cykl wydarzeń, różne inicjatywy związane z ochroną środowiska, a pierwszy weekend wakacji zaplanowaliśmy w pięknych okolicznościach przyrody. Nad Odrą. W sobotę jedziemy rowerami do Siekierek, na zmodernizowany most. W niedzielę zapraszamy do Widuchowej – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Tę miejscowość chyba każdy zna ze słyszenia, ale nie wszyscy znają z widzenia. Wszyscy wiedzą, że to nad Odrą, ale nie widzą, jak tam jest pięknie. Platforma widokowa na Słowiańskiej Górze już trafiła do przewodników turystycznych i jestem przekonany, że stanie się jednym z punktów obowiązkowych nie tylko wakacyjnych podróży po Pomorzu Zachodnim.

Niedzielną uroczystość na Słowiańskiej Górze uświetni minirecital Krzysztofa Baranowskiego & Krzysztofa Niewirowskiego (o godz. 16). Subtelne dźwięki i czysty wokal będą współgrać z odgłosami i kolorami przyrody. Ekologicznie będzie również na bulwarze w Widuchowej. Od godz. 15.30 do 18 odbywać się tam będą warsztaty dot. ochrony zwierząt, sprzątania lasów, segregowania odpadów. Zabawy edukacyjne i prelekcję poprowadzą Marzena Białowolska – od lat zajmująca się ratowaniem, leczeniem i przywracaniem naturze dzikich zwierzą, oraz Daniel Krępa – organizator biegów ekstremalnych i inicjator projektu „Human Waste Zone”, czyli akcji usuwania śmieci z terenów leśnych. W Widuchowej również planowane jest sprzątanie i wspólne sadzenie drzewa. Atrakcyjnie zapowiada się gra pt. „KOŁO FORTUNY – ZERO WASTE” i zakładanie ogrodu w szklanym słoju.

Platforma widokowa na Słowiańskiej Górze powstała w ramach projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest przybliżenie mieszkańcom i turystom wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu. Wzdłuż Odry zbudowano sześć miejsc odpoczynku dla turystów wodnych i rowerowych (Gryfino, Widuchowa, Gozdowice, Czelin, Chlewice, Namyślin). Wiaty, ławki, miejsca na ogniska znajdują się nad samą wodą, co ułatwia np. kajakarzom organizację postoju. Po zachodniej stronie Odry partnerzy projektu – Miasto Schwedt oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – również zrealizują przedsięwzięcia dla turystów wodnych. Łączne koszty projektu to ponad 2,5 mln euro.

Inwestycje po polskiej stronie zostały zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Platforma widokowa powstała przy współpracy Nadleśnictwa Gryfino (właściciel terenu), Gminy Widuchowa (użytkownik platformy) oraz ZPKWZ (inwestor w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego). Projekt architektoniczny wykonała pracownia architektoniczna ze Szczecina: AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn Andrzej Buko. Prace budowlane zrealizowała firma Przedsiębiorstwo Budowlane MHM Paech Sp. z o.o. Miedzychód.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top