Piąty udany niemiecko polski konkurs Kamieńskiego Festiwalu

Dziś (6.07.) w kamieńskiej Konkatedrze odbył się już piąty koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym w części organowej wystąpił niemiecki muzyk młodego pokolenia, Albrecht Koch, zaś w części kameralnej, polski Zespół Kameralny, „Barock Tune”, który wystąpił wyjątkowo na wysokości organów, gdzie znajduje się klawiatura tego wiekowego instrumentu.

Albrecht Koch w młodości był członkiem chóru dziecięcego „Dredner Kreuzchor”, a od 2008 roku jest kantorem i organistą słynnych katedralnych organów Silbermanna we Freiburgu. Licznym słuchaczom zaprezentował trzy kompozycje; Johanna Sebastiana Bacha – Toccatę in C BWV 566a, Georga Böhma „Preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” oraz Felixa Mendelssohna – Bartholdego, VI Sonatę d – moll op. 65.

Część kameralną koncertu wypełnił wspomniany krakowski kwartet „Barock Tune”, którego członkowie są na co dzień pracownikami Akademii Muzycznej w stolicy Małopolski. Zespół tworzą: Benedykt Matusiak – trąbka, Wacław Mulak – trąbka, Tomasz Sobaniec – perkusja (kotły) oraz Łukasz Mikołaj Mateja – organy.

W jego wykonaniu usłyszeliśmy: utwór zatytułowany „Jesus bleibet meine Freude” z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben” BWV 147 J. S. Bacha, ponadto, Bourrée i Fanfarę J. Bodina de Boismortiera, jak również, Koncert B – dur Andante maestoso G. F. Telermanna czy H. Purcella Marsz D – dur.

W drugiej części swego występu zespół zagrał jeszcze sześć kolejnych utworów kompozytorów, którzy tworzyli muzykę na przełomie XVII i XVIII wieku.

Dobry był to koncert, bo i dobrzy wykonawcy. I pewnie, kto był na nim nie żałował, bo było doprawdy czego posłuchać.

A już w jutrzejszą sobotę odbędzie się drugi z koncertów dodatkowych, który podobnie jak wszystkie w tegorocznej edycji festiwalu, rozpocznie się po nabożeństwie, które rozpocznie się o godzinie 19:00.

Będzie to koncert w ramach podsumowania dorocznych warsztatów i zarazem będącym koncertem galowym XXVI Spotkań z Muzyką Dawną, w którym wystąpią młodzi laureaci konkursów muzyki dawnej. W programie usłyszymy utwory skomponowane między średniowieczem, a barokiem.

Kierownikiem tegorocznych warsztatów jest Adam Deneka pochodzący z Drezdenka. Jest od lat związany, jako kierownik artystyczny z zespołem „Flauto Dolce” złożonym z młodych ludzi, z którym zdobył (wyśpiewał) wiele cennych laurów na festiwalach i konkursach. By wspomnieć brązową „Harfę Eola” z 2016 roku, podczas kaliskiego XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *