Pendolino ma konkurencję. Polski pociąg Dart dopuszczony do eksploatacji

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Wirtualnej Polski, Bydgoska PESA dostała zgodę na eksploatację pierwszego pociągu Dart, mogącego konkurować z Pendolino. Firma otrzymała stosowne dokumenty. Przekazanie pojazdu PKP Intercity ma się odbyć w przyszłym tygodniu.
Do końca roku Stadler i Pesa muszą dostarczyć PKP Intercity po 20 takich pociągów, w przeciwnym wypadku przepadną setki milionów złotych unijnego dofinansowania.
Zgoda na eksploatację pociągu to duży sukces polskich konstruktorów – mówi Maciej Grześkowiak z PESA Bydgoszcz SA.
– Z punktu widzenia PESA Bydgoszcz, polskiej firmy, która po raz pierwszy budowała pojazdy klasy Intercity to jest informacja szczególna, że Urząd Transportu Kolejowego już dopuścił te pojazdy do eksploatacji, dlatego że my na ich produkcję mieliśmy tylko 13 miesięcy – podkreśla Maciej Grześkowiak.

Kolejne Darty zostaną odebrane od Pesy przez PKP Intercity w przyszłym tygodniu – dodaje Maciej Grześkowiak.

Pociąg Dart osiągnął podczas testu na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 200 kilometrów na godzinę.
Dopuszczenie do eksploatacji pociągu Dart to ogromny sukces Bydgoskiej Pesy. Przedstawiciele naszej redakcji osobiście byli w zakładzie tej firmy w Bydgoszczy. Nasza wizyta związana była z próba nawiązania współpracy tej firmy ze strefa gospodarczą jaka miała powstać w Kamieniu Pomorskim. Już wtedy wiedzieliśmy, że Bydgoska Pesa to firma z przyszłością która dynamicznie się rozwija i osiągnie sukces. Dziś rozwiązania Pesa Bydgoszcz to światowa czołówka. Pociągi z Bydgoszczy jeżdżą po torach całej Europy. Szkoda, że ówczesne władze Kamienia Pomorskiego nie podjęły tematu. Wystarczyło tylko znaleźć czas by umówić się na wizytę do Bydgoszczy i rozpocząć rozmowy.

W.T.

Jeden komentarz na temat: Pendolino ma konkurencję. Polski pociąg Dart dopuszczony do eksploatacji

  1. Echo Kamienia Echo Kamienia pisze:

    Brawo Pesa Bydgoszcz. Tak trzymać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *