13-10-2015 » Kamień Pomorski

Patryk Zbroja komentuje akcję zatrzymania rolników

Szanowni Państwo,

Z uwagi na dość istotny problem społeczny oraz – wydaje się – również polityczny, dotyczący zatrzymania rolników i emocje z tym związane, chciałbym przedstawić swój (jako kandydata do Senatu RP i jednocześnie adwokata) komentarz w tej mierze:

“Nie jestem pewien jaki opis czynu i kwalifikację prawną przyjął prokurator w przedstawionych zarzutach. Wydanie przez Sąd postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na wniosek prokuratora powinno w takiej sprawie mieć oparcie w realnie grożącej, surowej karze lub realnej obawie tzw. matactwa procesowego (czyli bezprawnym utrudnianiu postępowania). Wystarczy jedna z ww. przesłanek. Przy czym musi ona istnieć rzeczywiście i być skonkretyzowana wobec danej osoby. Ufam, że temat ten został szczegółowo rozważony przez organy ścigania. Nie każdy wie, ale areszt śledczy to nie najlepsze miejsce dla pobytu żadnego z nas.

Niemniej jednak, zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec osób, które nie były do tej pory notowane zamiast tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych (takich jak dozór policji, zakaz opuszczania kraju, czy poręczenie majątkowe, zwane potocznie kaucją) może jednak budzić na pierwszy rzut oka wątpliwości. Stąd nie dziwię się protestowi.

Nie mam jednak żadnych podstaw do kwestionowania procedur państwa prawa w tym przypadku. Jestem przekonany, że postępowanie zostanie przeprowadzone przez szczecińską prokuraturę profesjonalnie i merytorycznie, a sprawa rozpoznana wszechstronnie przez sądy niezawisłe od jakichkolwiek politycznych wpływów.”

pozdrawiam
Patryk Zbroja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *