Osiągnięcia dla Pomorza Zachodniego warte docenienia. Nagrody dla medalistów olimpijskich od Marszałka Województwa

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zamierza nagrodzić medalistów „Igrzysk Olimpijskich – Tokio 2020” z Pomorza Zachodniego. Zawnioskuje do sejmiku o przyznanie wyróżnień za szczególnie osiągnięcia dla regionu dla czwórki sportowców, którzy wywalczyli aż sześć krążków. To koszalinianka Małgorzaty Hołub-Kowalik, mieszkanka Wałcza Karolina Naja, a także szczecinianie: Agnieszka Skrzypulec oraz Patryk Dobek.

Nagrody mają być przyznane dla każdego z medalistów olimpiady. To kwoty od 30 do nawet 50 tys. zł.

Dla Pomorza Zachodniego igrzyska olimpijskie w Tokio były jednymi z najlepszych w historii. Pełne emocji i wielkich sukcesów. Wierzyłem, że naszych sportowców – mimo trudnego czasu zdominowanego przez pandemię koronawirusa – stać na dobre rezultaty oraz medale. Nie zawiodłem się. Tę znakomitą postawę, piękne chwile i niezapomniane emocje należy docenić. Będę prosić zachodniopomorski sejmik, aby poparł moją propozycję przyznania nagród za wybitne osiągnięcia medalistom igrzysk związanym z naszym województwem – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Polscy sportowcy zdobyli w Tokio 14 krążków. 6 z nich przypadły w udziale sportowcom z Pomorza Zachodniego. Lekkoatletka Małgorzata Hołub-Kowalik, reprezentująca obecnie AZS UMCS Lublin, wywalczyła dwa medale. Złoty na dystansie 4×400 metrów w sztafecie mieszanej i srebrny na 4×400 metrów w sztafecie kobiet. Żeglarka Agnieszka Skrzypulec z SEJK Pogoń Szczecin zdobyła srebro w klasie 470 w parze z Jolantą Ogar-Hill. Po srebrny medal w kajakarskiej dwójce oraz brązowy w kajakarskiej czwórce sięgnęła Karolina Naja – aktualnie zawodniczka Posnanii Poznań. Z kolei biegacz Patryk Dobek z MKL Szczecin wywalczył brąz na 800 metrów.

To pierwsze medalowe zdobycze dla naszego regionu od 2008 roku. Wówczas to podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie złoto wywalczyli wioślarze AZS Szczecin Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski. Wcześniej na olimpijskim podium stanęli kajakarze Wiskordu Szczecin Daniel Jędraszko oraz Paweł Baraszkiewicz, którzy w 2000 roku przywieźli z Sydney srebrny medal.

Igrzyska Olimpijskie w stolicy Japonii rozpoczęły się 23 lipca, a zakończyły się 8 sierpnia. Zachodniopomorskie reprezentowało w Tokio 14 sportowców. Oprócz Agnieszki Skrzypulec czy Patryka Dobka, byli to np. pływak Karol Ostrowski, tyczkarz Piotr Lisek, tenisistka stołowa Natalia Patryka, pięściarka Elżbieta Wójcik czy kolarki torowe Daria i Wiktoria Pikulik.

Wyróżnienia obejmować będą też medalistów igrzysk paraolimpijskich. Zmagania sportowców niepełnosprawnych rozpoczną się w Tokio 24 sierpnia. Potrwają do 5 września.

Łukasz Jucha

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

7

To top