Organy i skrzypce. Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

W ostatni piątkowy wieczór Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką klasyczną  podczas siódmego koncertu 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wyjątkowe spotkanie z muzyką mistrzów otworzyła tradycyjnie część organowa. Za kontuarem kamieńskiego „króla instrumentów” zasiadła dwudziestoośmioletnia organistka z Korei Południowej Jiyoung Kim-Barthen. Artystka z dalekiej Azji rozpoczęła swą edukację muzyczną od gry na pianinie, który z czasem ustąpił miejsca organom.  W latach 2009–2014 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym w niemieckim Saarbrücken. Od 2015 r. jest studentką w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna w Stuttgarcie. W tymże roku zdobyła pierwszą nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona  Sweelincka w Gdańsku. Koreańska wirtuozka, oprócz swej ojczyzny, koncertuje także w Niemczech, Szwajcarii i Polsce.

Licznie zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała  Jiyoung Kim-Barthen dwukrotnie. Artystka w dwóch częściach organowych zaprezentowała utwory Johanessa Brahmsa, Johanessa Sebastiana Bacha oraz Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego owacyjnie oklaskiwana przez słuchaczy.

Na piątkowy koncert złożyła się także część kameralna, podczas której wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, nazwany swego czasu przez „New York Times” „tytanem skrzypiec”, Krzysztof Jakowicz. Artysta ukończył z odznaczeniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, gdzie uczył się w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Wrońskiego. Studiował również w Bloomington w USA pod kierunkiem prof. Henryka Szerynga. Jego kunszt muzyczny szczególnie cenił Witold Lutosławski i któremu ten wielki kompozytor powierzył polskie prawykonanie swych wszystkich utworów skrzypcowych. Jakowicz w  1959 r. zwyciężył konkurs im. E. Ysaÿe’a w Warszawie, a trzy lata później uzyskał trzecią nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Koncertuje z najbardziej znanymi orkiestrami w kraju i zagranicą. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach włoskich, które podarował mu przed laty jego mistrz prof. Wroński. Piątkowy występ w Kamieniu nie był dla Krzysztofa Jakowicza pierwszym w ramach kamieńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, na którym zadebiutował w 1972 r. Grał w romańsko-gotyckiej katedrze kilkunastokrotnie, a ostatnio w 2010 roku. W dwóch częściach organowych wirtuoz, nazywany „tytanem skrzypiec”, zaprezentował festiwalowej publiczności utwory tylko jednego kompozytora, którym był wielki Jan Sebastian Bach. Były to  I Sonata g-moll BWV 1001 i Chaconne z Partity d-moll BWV 1004, który to utwór zabrzmiał na zakończenie koncertu wzbudzając długotrwałe owacje na stojąco zgromadzonej w katedrze kamieńskiej publiczności.

Kolejny ósmy koncert tegorocznego kamieńskiego muzycznego lata odbędzie się już w ten piątek. O godzinie 19.00 katedra kamieńska rozbrzmi muzyką organową w wykonaniu niemieckiego wirtuoza Bernharda Haasa oraz kameralną, którą zaprezentuje poznański kwartet puzonowy „Tromb Quartet”.

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *